Takip Et

Makale

Dış Ticaret açığı yüzde 76,5 azaldı. Peki bu azalma ne pahasına sağlanıyor?

Dış ticaret açığı mayıs ayında yüzde 76,5 oranında azaldı. Ticaret açığı yıllık bazda yaklaşık 6 milyar dolar geriledi. Peki gerilemenin tetikleyicisi durumlar neler?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan verilere göre geçen yıl mayıs ayında 7 milyar 810 milyon 349 bin dolar olan dış ticaret açığı, Mayıs 2019’da 1 milyar 837 milyon 828 bin dolar oldu. Yani son bir yılda dış ticaret açığı yüzde 76,5 geriledi. 

İhracat, 2019 yılı Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 artarak 15 milyar 981 milyon dolar, ithalat yüzde 19,3 azalarak 17 milyar 819 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Mayıs ayında yüzde 64,6 iken, bu yıl mayısta yüzde 89,7’ye yükseldi.

Almanya’ya yapılan ihracat Mayıs 2019’da 1 milyar 467 milyon dolar olurken sıralama şu şekilde gerçekleşti: 

İtalya: 857 milyon dolar 

Birleşik Krallık: 853 milyon dolar

ABD: 784 milyon dolar

Avrasya Ülkelerine Verilen Açık Devam Ediyor

Söz konusu dönemde Rusya’dan yapılan ithalat 1 milyar 890 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 623 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 619 milyon dolar ile Almanya ve 1 milyar 3 milyon dolar ile ABD  izledi.

Dış Ticaret Açığının Gerilemesinin Nedenleri

Türkiye’de ekonomik küçülme ve dolar fiyatının yüksek seyirde izlemesinin ardından gelen dış ticaret açığı geriliyor söylemi neyden kaynaklanıyor?

Büyümedeki düşüşten soyutlayarak bakarsak ilk bakışta sevindirici görünen bu gelişmenin gerçekte o kadar sevindirici olup olmadığını anlayabilmek için biraz daha ayrıntıya girmemiz, daha derin bir analiz yapmamız gerekiyor.

Türkiye’nin ihraç ettiği malların birim fiyatı düşerken ithal ettiği malların birim fiyatı artmıştır. 

Bu durumda nasıl olmuş da ihracat artmış ithalat düşmüştür? Bu sorunun yanıtı da miktar endekslerinde saklı. Tablo ihracat miktar endeksinin yüzde 25,2 artmasına karşılık ithalat miktar endeksinin yüzde 20,3 düştüğünü gösteriyor. 

Demek ki Türkiye daha fazla mal satarken daha az mal alıyor. 

Değer ve miktar endeksini bir arada ele alınca daha çok malı daha ucuz fiyatla satarak ihracatı artırdığımız anlaşılıyor. 

İthalatta ise tam tersi söz konusu. Çok daha az malı daha pahalıya almışız.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler