Takip Et

Güncel

Direnişte ki işçiler: “Patronlar korku ve baskıyla adaletsizliğin üzerini kapatamazlar”

Maaşlarını alamadıkları için iş bırakma eylemi yapan 3’üncü Havalimanı işçileri, eylemlerinin ikinci gününde

Maaşlarını alamadıkları için iş bırakma eylemi yapan 3’üncü Havalimanı işçileri, eylemlerinin ikinci gününde. Bu eylemlerin inşaat işçisinin mücadelesinde yalnızca bir fragman olduğunu söyleyen İYİ-SEN Genel Başkanı Ali Öztutan, firmanın işçilerin maaşını Cuma günü yatarıcağını beyan ettiğini söyledi

3’üncü Havalimanı ana yüklenici firması İGA bünyesinde faaliyet gösteren DSG’de çalışan 100’e yakın inşaat işçisinin dün sabah saatlerinde 3 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları iş bırakma eylemi 2’nci gününde devam ediyor.
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre,Firma ile işçiler arasında bugün yapılan görüşmede firmanın Cuma günü ödeme yapacağı bilgisini verdiklerini belirten İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan, işçilerin maaşlarını alana kadar eylemi sürdürmekte kararlı oldukları bilgisini verdi.

Öztutan, 3’üncü Havalimanı inşaatının başladığı günden bu yana havalimanı işçilerinin problemlerinin giderek arttığını belirterek, işçilerin bu problemler karşısında 14 Eylül’de büyük bir eylem gerçekleştirdiğini kaydetti. İşçilerin yaptıkları eylemle kölelik koşullarını tüm dünyaya duyurduklarına dikkat çeken Öztutan, “İşçiler bu eylemle en haklı taleplerini sıraladılar. İşçilerin taleplerinin karşılanması yerine işçi arkadaşlarımız, sendika yöneticilerimiz tutuklandı. Yönetim tarafından iyileştirme yapılacağı söylendi. Daha sonra İGA firması kamuoyundan özür diledi. Ama içeride aynı sorunlar devam ediyor. Orada çalışan binlerce işçi alacaklarına alamama durumu ile karşı karşıya kalıyor. Hem barınma, hem beslenme hem ücret konusundaki eksiklikler artarak devam ediyor. 3’üncü Havalimanı’nda kuralsız bir çalışma hakim. Yönetimin şantiye içerisinde ve dışarıda oluşturulmak istedikleri yüz farklı. İGA firmasının 14 Eylül’den bir ders çıkarmadığı aşikar. Ne kadar biz özür diliyoruz dese de hala tutukluların bulunması bu konuyu ne kadar anladığını gösteriyor. Oradaki firmalar inşaat işçilerinin haklarını gasp ederek inşaatı yükseltmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘Eylem maaşlarını alana kadar sürecek’

İGA yönetimi ile işçiler arasında bugün yeniden görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Öztutan, “İGA yönetimi işçilerin alacaklarını Cuma günü yatıracaklarını söyledi. İşçilere sürekli tarih verilerek ‘yatırılacak’ deniyor. Ama ya geç yatırılıyor ya da yatırılmıyor. İşçiler ‘hep söz veriyorsunuz ama sözünüzde durmuyorsunuz’ dediklerinde ‘İşinize geliyorsa çalışın, gelmiyorsa çıkıp gidin’ deniyor. Çıkıp gitsinler de maaşları verilmiyor ki. Eylem yapan işçiler 3 aydır maaşlarını alamıyorlar. Bir işçi maaşını bir hafta geç aldığı için bile çok zor durumda kalıyor. Böyle olunca işçiler yeniden eylem yapıyor. İşçiler maaşlarını alana kadar iş bırakma eylemi sürdürmeye kararlılar” diye belirtti.

‘İnşaat işçisinin mücadelesi yükseliyor’

İşçilerin en temel sigortasının örgütlü olmasından geçtiğinde vurgu yapan Öztutan, “İşçiler örgütlüyse ve yaptırım güçleri varsa patronlara geri adım attırıyorlar. Aksi halde işçilerin örgütsüzlüğü patronlara her şeyi yapabileceği güvenini veriyor. Derinleşen ekonomik krizle birlikte inşaat patronları zaten kötü olan koşulları daha da kötüleştiriyor. Patronlar işçinin en temel haklarından kısarak ekonomik krizi atlatmaya çalışıyor. ‘İnşaat işçisi nasıl olsa örgütsüz. İtiraz ederse kapının önüne koyarız’ diye korkutuyorlar” ifadelerini kullandı.

İnşaat işçilerinin mücadelesinin son dönemde yükseldiğinin altını çizen Öztutan, “Bunun en önemli göstergesi 3’üncü Havalimanı’nda gerçekleşen eylemler. Bu eylemler inşaat işçisinin mücadelesinde yalnızca bir fragmandır. İnşaat işçisi sendikasıyla güçlüdür. Örgütlüyse güçlüdür. Örgütlü olduğunda hakkını arıyor. İnşaat işçisi iş cinayetlerine, işten çıkarmalara, kötü çalışma koşullarına karşı mücadele edecek, etmek zorunda. Buna inancımız sonsuz. Patronlar korku ve baskıyla adaletsizliğin üzerini kapatamazlar” dedi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler