Takip Et

Emek

Direnen Maltepe Belediyesi işçileri kazandı

Maltepe Belediyesi işçilerinin toplu sözleşmenin uygulanması ve atılan işçilerin geri alınması talebiyle başlattığı direniş kazanımla sonuçlandı. Atılan işçilerin geri alınmasını kabul eden belediye yönetimi, işçi ücretlerine seyyanen 310 lira net zam yapmayı ve idari maddeleri uygulamayı kabul etti.

CHP’li Maltepe Belediyesi’nde imzalanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmaması nedeniyle Temizlik Birimi işçilerinin başlatıp, Park ve Bahçeler ile Fen İşleri Müdürlüğü birimlerindeki çalışanların da dahil olduğu iş bırakma eylemi, 9’uncu gününde kazanımla sonuçlandı. İşçilerin eylemi üzerine belediye yönetimi geri adım atarak, işçilerin taleplerini kabul etti.

Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şubesinin örgütlü olduğu belediyede geçen yıl imzalanan sözleşmenin uygulanmaması nedeniyle süren huzursuzluk ve iş bırakma eylemlerinin ardından önce bir şube yöneticisi ardından iki temsilci ve bir işçinin işten atılmasıyla öfkeye dönüştü. Belediye işçileri 25 Ekim Cuma günü işten atmalara karşı iş bıraktı. Belediye yönetiminin grevi kırma çabaları sonuçsuz kalırken direnişin 8. günü olan dün sendika ile belediye yönetimi arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı ve ek protokol yapıldı. Toplu sözleşmede 800 lira civarında olan zam, protokole 310 lira olarak geçerken; disiplin ve denetim kurulu gibi iş güvencesini ilgilendiren konularla, işçi sağlığı iş güvenliği kurulu gibi düzenlemelerin içerisinde yer aldığı idari maddeler protokolle güvence altına alındı. Protokol şube yönetimi tarafından işyerinde bekleyen işçilere duyuruldu.

Çalışma süreleri ve zam miktarı gibi konularda geçen yıl imzalanan toplu sözleşmenin gerisine düşülmüş olması nedeniyle tam olarak kendilerini tatmin eden bir anlaşma olmadığını söyleyen işçiler, varılan noktanın yenilgi olmadığını ve kazanımların elde edildiğini söyledi. 2020 yılının sözleşme yılı olduğunu hatırlatan işçiler, “Birlikteliğimizi gösterdik. Sözleşmenin tüm hükümleri uygulansaydı daha iyi olurdu ama bu günkü örgütlülük düzeyimiz ancak bu kazanımı getirdi. Önümüzdeki süreçte de toplu sözleşme var. Daha kararlı örgütlü ve bilinçli olarak hareket edersek bu protokolle alamadıklarımızı, toplu sözleşmede alabiliriz. Daha fazlası izin daha örgütlü olmayız ve bugünden bunu tartıştırıyoruz” dedi.

Bu süreçte Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şubesinin, dış temizlik işçilerinin, Maltepe halkının, kitle örgütleri ve mahalle derneklerinin, emekten yana siyasi partilerin hatta Adana’dan gelen temizlik işçilerinin dahi dayanışmasını gördüklerini anlatan işçiler, şunları söyledi:

“Bizim açımızdan önemli bir deneyim oldu. Tam olarak tatmin etmese de kazanım olarak görüyoruz. Şimdi sözleşme dönemine hazırlanıyoruz. Biz yapılan dayanışmayı unutmuyoruz. Bundan sonra da Ataşehir Belediyesi işçileriyle herhangi bir hak gaspına karşı dayanışma içinde olacağız.”

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler