Connect with us

Makale

Diren Coşkun gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldı

Kıvılcım Arat Diren Coşkun’un son durumuna ilişkin yaptığı açıklamada Coşkun’un işkenceye maruz kaldığını ve cinsel saldırıya uğradığını belirtti

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kıvılcım Arat, twitter hesabından Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan Diren Coşkun’un sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Arat, Diren Coşkun’un Ölüm orucuna başladığı için infaz kurumu idaresince açılan soruşturma kapsamında “3 ay faaliyete katılmama” cezası aldığını ve hücreye gardiyanlar tarafından sert biçimde darp edildiğini ve arama bahanesiyle tacize uğradığını belirtti.

Kıvılcım Arat Diren Coşkun’un son durumuna ilişkin yaptığı açıklamada Coşkun’un işkenceye maruz kaldığını ve cinsel saldırıya uğradığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Görüş bitti. Diren’in, destek olan, güç veren, dayanışan herkese çok selamı var. Kilo kaybı var. Sadece su ve küp şeker alıyor. Vitamin takviyesi alamıyor. Halsizlik ve yorgunluk hissediyor. Fakat mücadele kararlılığı mevcut.

Ölüm orucuna başladığı için infaz kurumu idaresince açılan soruşturma kapsamında “3 ay faaliyete katılmama” cezası aldığını söyledi. İnfaz hekimliğine İtiraz etmekle birlikte zaten hiçbir faaliyete erkek cezaevinde olmalarından dolayı katılmadıklarımı söyledi.

Geçtiğimiz hafta hücreye gelen gardiyanlar tarafından sert bir biçimde darp edilmiş. Kırma hareketi olarak bilinen “kolu bel bölgesinden geriye doğru çevirme” işkencesine maruz bırakıldığı için hala ciddi anlamda ağrıları mevcut.

İşkence sorası odaya gelen psikologa rica etmesine rağmen işkenceci gardiyan hakkında herhangi bir tutanak tutulmamıştır.

Tutanak talebinin reddedilmesi üzerine infaz hekimliğine kapalı zarf yöntemi ile durumu bildirdiğini söyledi.

Süreç içinde onursuz aramaya maruz bırakıldığını, göğüs ve kalçalarının aranma bahanesi ile okşandığını söyledi. Bu cinsel saldırılara yönelik ciddi tepkileri mevcut. Ruh sağlığını ciddi biçimde bozduğunu söylüyor.

Özellikle kamuoyu ile paylaşmamı istediği bir şey var. Cümleyi olduğu gibi aktarıyorum; “Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var”

Günün Haberleri

More in Makale