Takip Et

Güncel

Dilşat Canbaz Kaya’dan Bakırköy Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin önerge

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdi. Önergede, “Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde yaşanan hak ihlalleri doğrultusunda yürütmekte olduğunuz bir soruşturma var mıdır? Hapishane açık görüşünün otuz beş (35) dakikaya indirilmesinin gerekçesi nedir?” soruları soruldu

 HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdi. Önergede, “Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde yaşanan hak ihlalleri doğrultusunda yürütmekte olduğunuz bir soruşturma var mıdır? Hapishane açık görüşünün otuz beş (35) dakikaya indirilmesinin gerekçesi nedir?” soruları soruldu. 

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Bakırköy Kapalı Kadın Hapishanesi’nde son zamanlarda yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi.

Önergede, “Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde bulunan mahpusların avukatları aracılığıyla aktardığı bilgiler doğrultusunda açık görüşün kırk beş (45) dakikadan otuz beş (35) dakikaya düşürüldüğü kamuoyuna aktarılmıştır. Bununla birlikte daha önce de birçok kez gündeme gelen çıplak arama dayatmasının hala devam ettiği, dergi ve gazete yasaklarının sürdüğü ve insanın en temel haklarından biri olan sağlık hakkının ellerinden alındığı, hastaneye sevklerin yapılmadığı, kimi sevk taleplerinin iki yılı aşkındır beklediği de aktarılan bilgiler arasındadır” ifadeleri yer aldı.

Kaya, şu soruları yöneltti:

  1. “Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde yaşanan hak ihlalleri doğrultusunda yürütmekte olduğunuz bir soruşturma var mıdır?
  2. Hapishane açık görüşünün otuz beş (35) dakikaya indirilmesinin gerekçesi nedir?
  3. Hasta mahpusların sevk taleplerinin reddedilmesinin ve/veya uzun zaman dilimi boyunca cevap olunmamasının sebebi nedir?
  4. Yeni Yaşam, Evrensel, Atılım, Özgür Gelecek ve Halkın Günlüğü gazetesi ile Demokratik Modernite ve Jineoloji dergilerinin yasak olması bakanlığınızca alınan bir karar mıdır?
  5. Bakanlığınızın kararınca hapishanelerdeki yasaklı yayınlar nelerdir?
  6. Bakırköy Hapishanesi en son ne zaman denetlenmiştir?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler