Takip Et

Güncel

Dilşat Canbaz Kaya’dan 25 Kasım dolayısıyla araştırma ve soru önergesi

SMF-HDP ittifak milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla TBMM Başkanlığına araştırma önergesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ise soru önergesi verdi

SMF- HDP İttifak Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanığı’na ise soru önergesi verdi.

Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğine dikkat çekilen araştırma önergesinde kadınların; “siyasetten ev yaşantısına, sokaktan iş yerine, okula kadar her alanda şiddete maruz bırakılmakta ve şiddet erk zihniyetle meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Şiddet genelde kadınların en yakınından gelirken kimi de hiç tanımadığı yolda yürüyen, dolmuşta seyahat eden ya da bir kafede oturan erkek tarafından da uygulanabilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 Araştırma önergesinde “erkek şiddetinin mahkemelerde yargılanmak yerine aklanmaya çalışıldığı, iyi hal indirimleri, haksız tahrik indirimleri ve caydırıcılıktan uzak cezaların verilmesinin kadına yönelik şiddetin önünü açtığına”, dikkat çekilerek; “Ekim ayında 36 kadın katledilmiştir. Bu 36 kadının 14’ünün kim tarafından öldürüldüğü tespit edilememişken 8’i evli oldukları erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdık veya akraba 2’si baba, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek ve 1’i de erkek kardeşi tarafından katledilmiştir. 2018 yılında sadece tespit edilebilen 440 kadın katledilmiştir. Ne yazık ki veriler her yıl giderek artmaktadır. Bu konuda alınan önlemler ve uygulanan yaptırımlar bırakın caydırıcı olmayı aksine erkekleri daha da cesaretlendirmektedir” denildi.

Araştırma önergesinde son olarak fiziksel ve cinsel şiddet dışında psikolojik ve ekonomik şiddette de yer verildi. Önergede bu konu ile ilgili olarak; “fiziksel ve cinsel şiddetin yanında aslında birçok zaman bahsi bile geçmeyen psikolojik ve ekonomik şiddet de kadınlar için oldukça ciddi ve biran önce önü alınması gereken bir durumdur. Bugün şiddetten bahsederken daha çok fiziksel ve cinsel şiddetten bahsedilmektedir. Oysaki kadını aşağılamak, çalışmasına engel olmak, para vermemek, tehdit etmek, kadın istemediği halde cinsel birlikteliğe zorlamak, bağırmak, giyimine karışmak, kıskanmak vs. tüm bunlar şiddettir. Tüm bu şiddet biçimleri kadınların hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve derhal son bulması için tüm önlemlerin alınıp önüne geçilmelidir.” İfadeleri yer aldı.

Önerge, İstanbul sözleşmesine uyulması, 6284 sayılı yasanın uygulanması ve kadınların her gün şiddete uğradığı bu durumda gerekli önlemlerin alınması, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin son bulması adına alınacak önlemlerin araştırılması, incelenmesi ve gerekli tedbir ve yaptırımların alınması için araştırma komisyonunun kurulması istendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına soru önergesi

Kaya, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlandırması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde: “Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün daha da artmakta ve önüne geçilemez bir hal almaktadır. Bunların başlıca sebebi elbette ki caydırıcı etkisi olmayan cezalardır. İyi hal indirimlerinin olağan hale geldiği mahkemeler sonucunda erkek şiddeti de buna paralel olarak artmaktadır. Medyaya yansıdığı kadarıyla ve kadın çalışmaları yürüten kurumların verilerine bakıldığında sadece 2019 yılında Kasım ayına kadar 377 kadın erkek şiddeti sonucu katledilmiştir.” vurgusu yapıldı

Bakanlığa verilen soru önergesinde geçen sorular ise şöyle;

1. 2002-2019 yılları arasında erkek şiddeti sonucu katledilen kadınların sayısı ve bu katliamların yıllara göre dağılımı nedir?

2. 2002-2019 yılları arasında erkek şiddeti sonucu yaralanan kadın sayısı kaçtır? Yıllara göre dağılımı nedir?

3. 2002-2019 yılları arasında kaç kadın fiziki şiddete, kaç kadın cinsel şiddete maruz kalmıştır?

4. 2002-2019 yılları arasında kaç kadın erkek şiddeti yüzünden korunma talebinde bulunmuş, kaç kişiye korunma kararı çıkmıştır?

5. 2002-2019 yılları arasında kaç kadın erkek şiddeti sonucu intihara sürüklenmiştir?

6. 2002-2019 yılları arasında erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınların katillerinin yakınlık derecesi nedir? Oransal olarak dağılımı nedir?

7. 2002-2019 yılları arasında kaç mülteci kadın cinsel şiddete maruz kalmıştır? Kaç mülteci kadın katledilmiştir? Yıllara göre dağılımı nedir?

8. 2002-2019 yılları arasında kaç LGBTİ+ nefret cinayeti sonucu katledilmiştir? Yıllara göre dağılımı nedir?

9. 2002-2019 yılları arasında Bakanlığınız kaç kadın cinayeti davasına müdahil olmuştur? Kaç tanesinde kadından yana taraf olmuş ve hukuki destek sağlamıştır? Bugün itibariyle hali hazırda kaç kadın cinayeti davasına müdahildir?

10. Bakanlığınızın kadın cinayetlerini önlemek için yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler