Takip Et

Güncel

Dilşat Canbaz, kadın sığınma evlerindeki kadınların oy kullanma hakkının ihlalini bakanlığa sordu

SMF-HDP ittifak Milletvekili Dilşat Canbaz, Türkiye’de birçok kadın en temel haklardan biri olan seçme hakkını sığınma evlerinde kalmak zorunda olması nedeniyle kullanamamaktadır


SMF-HDP ittifak Milletvekili Dilşat Canbaz, Türkiye’de birçok kadın en temel haklardan biri olan seçme hakkını sığınma evlerinde kalmak zorunda olması nedeniyle kullanamamaktadır. Oy kullanmak için tek şansları ikametgâh adreslerine gitmek olan kadınların bu durumda can güvenlikleri tamamen ortadan kalkacaktır. Kadın sığınma evlerindeki oy kullanma haklarının sağlanmamasıyla ilgili Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına önerge ile TBMM gündemine taşıdı.

Sürekli ötekileştirilen, ikinci plana atılan kadınların her alanda kazanımları bir kez daha ellerinden alınmak isteniyor. Bunun bir örneğini; zaten yaşamları fazlasıyla kısıtlanmış hatta can güvenlikleri bile nerdeyse ellerinden alınmış, sığınma evlerinde yaşamak zorunda bırakılmış kadınların en demokratik hakları olan seçme hakkını kullanamamalarında görüyoruz.

Kadın sığınma evlerinde oy kullanma haklarının sağlanmamasıyla ilgili Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığına Canbaz’ın sunduğu soru önergeleri şöyle:

  1. Türkiye’de kaç tane kadın sığınma evi vardır? İllere göre dağılımı kaçtır?

2. Kadın sığınma evlerinde toplamda kaç kadın kalmaktadır? İllere göre dağılımı kaçtır?

3. Kadın sığınma evlerinde toplamda kaç çocuk kalmaktadır?

4. Kadın sığınma evlerinin denetlenmeleri hangi periyotlarla yapılmaktadır?

5. Sığınma evlerinde kalan kadınların oy kullanabilmeleri için yapılan herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler