Takip Et

Güncel

Dilşad Canbaz Kaya, Nihat Behram’ın yasaklanan kitabı için Bakanlığa soru önergesi sundu

SMF-HDP İttifak milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Nihat Behram’ın “Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit” isimli kitabının 30 yıl sonra tekrar yasaklanmasını Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’e sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya, Nihat Behram’ın yasaklanan kitabını Meclis gündemine taşıdı. Kaya, Hapishanede işkence ile katledilen İbrahim Kaypakkaya’nın hayatını anlattığı kitabın yasaklanmasını Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’e sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergede: Yazar-şair Nihat Behram’ın 18 Mayıs 1973 tarihinde Diyarbakır Hapishanesinde işkence ile katledilen İbrahim Kaypakkaya’nın hayatını anlattığı biyografi çalışması “Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit”isimli kitabı mahkeme kararı ile yasaklanmıştır. Kitap daha öncesinde de yasaklanmış 17 yıl süren dava sonunda yasaklama kararı kaldırılmıştı.

Önergede, Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’den şu soruların cevabı istendi:

  • Öncesinde yasaklama kararı kaldırılan Nihat Behram’ın İbrahim Kaypakkaya’nın yaşamını anlatan kitabının 30 yıl sonra tekrar yasaklanma gerekçesi nedir?
  • İbrahim Kaypakkaya’nın düşünce ve hayatını anlatan kitapların yasaklanmasına yönelik bakanlığınızdan mahkemelere ve savcılıklara gönderilmiş özel bir talimat var mıdır?
  • 20 Temmuz 2016 tarihinden beri mahkeme kararıyla basımı, dağıtımı yasaklanan kitap sayısı ne kadardır? Bu kitapların yıllara, içeriklerine göre dağılımı nedir?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler