Takip Et

Güncel

Dilek feneri uçuran 7 ÇHD’li avukat gözaltına alındı

Açlık grevindeki meslektaşları için Beşiktaş’ta dilek feneri uçuran 7 avukat, polislerce gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alınmaları sırasında işkenceye maruz kaldığı belirtildi

Açlık grevindeki meslektaşları için Beşiktaş’ta dilek feneri uçuran 7 avukat, polislerce gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alınmaları sırasında işkenceye maruz kaldığı belirtildi. 

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) tutuklu Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile dernek üyesi 4 avukatın yargılamalarındaki hukuksuzluklara dikkat çekmek amacıyla girdikleri açlık grevine destek için İstanbul Beşiktaş’ta dilek fenerleri uçuran ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 7 avukat, polislerce gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan avukatlardan Canan Gözcü, Yaprak Türkmen, Ayşegül Çağatay ve Seda Şaraldı Etiler Polis Karakolu’na, Gökmen Yeşil Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, Barzan Demirhan Levent Polis Karakolu’na, Oğuzhan Topalkara ise Arnavutköy Polis Karakolu’na götürüldü. 

7 avukat hakkında “Örgüt propagandası” ve “2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet” suçlamaları ile işlem yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada avukatlara işkence uygulandığı ifade edildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Stajyerimiz Oğuzhan Topalkara’ya polisler işkence ederek, parmaklarını özellikle büküp kırmak istemişler, bunun sonucu baş parmağı şişmiş, ters kelepçeden dolayı kollarında kızarık ve şişlikler mevcut. Stajyerimiz Seda Şaraldı’nın polisin ters kelepçe ve hastaneye gidiş gelişlerinde, gözaltı aracındaki işkencesi sonucunda kollarında kızarıklık ve şişlikler mevcut. Avukat Yaprak Türkmen, polisin ters kelepçe işkencesi sonucu kollarında şişlikler ve kızarıklar oluşmuş, polisler kendisini ters kelepçeli bir şekilde yüz üstü yere atmışlar. Bundan dolayı gözünde kızarık ve morarma meydana gelmiştir. Avukat Barzan Demirhan, polislerin ters kelepçe işkencesi sonucu kollarında kızarıklık ve şişlikler meydana gelmiştir. Gözaltı aracında, hastaneye gidiş gelişlerde polislerin işkencesi, darp etmesi sonucu kol ve omuzlarında yoğun ağrısı var. Avukat Ayşegül Çağatay, polislerin ters kelepçe, hastaneye gidiş gelişlerdeki darp ve işkenceleri sonucu boynunun alt kısmı ve bileklerinde çizikler, kızarıklık ve şişlikler oluşmuştur. Avukat Ayşegül Çağatay hastaneye muayene olmak amacıyla götürüldüğünde, Güvenlik Şube’den bir polis muayene odasına girmiş. Polise buradan çıkmasını, işkence edenlerin kendileri olduğunu belirtmesine rağmen dışarı çıkmamaları nedeniyle muayene olmayı kabul etmemiştir. Avukat Canan Gözcü’nün polislerin ters kelepçe, hastaneye gidiş gelişlerdeki darp ve işkencesi sonunda kollarında çizikler, kızarıklar ve şişlikler oluşmuştur. Avukat Gökmen Yeşil, gözaltı aracında 4 saat ters kelepçeli bir halde polislerin saldırısına uğramış, kafasında, alnında ve çenesinde lezyonlar meydana gelmiştir. 

Sadece dilek feneri uçurmak için bir araya gelen insanlardan korkan ve azgınca saldıran, yaptıkları her şeyi talimat böyle diyerek meşru gören ve işkenceyi arttıran polisler ve talimatı verenler… Unutmayın işkence insanlık suçudur ve işkencede zamanaşımı yoktur.”

Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 20 ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlarının yargılandıkları davanın duruşması dün İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş ve esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, 19 avukatın “Örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmasını talep etmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler