Takip Et

Güncel

Didim Vegan Festivali komitesi’nden açıklama

Türkiye’nin ilk vegan festivali olarak bilinen ve 3. kez düzenlenen Vegan Festivali hakkında bir yazı kaleme alan Cengiz Semercioğlu’na veganlardan cevap geldi

Türkiye’nin ilk vegan festivali olarak bilinen ve 3. kez düzenlenen Vegan Festivali hakkında bir yazı kaleme alan Cengiz Semercioğlu’na veganlardan cevap geldi. Didim Vegan Festivali komitesi, Cengiz Semercioğlu’nun “Gazetecilere kebap yedirdiler” iddiasını yalanladı.

Cengiz Semercioğlu, yazısında festivale davet edilen gazeteci ve influencer’ların kebapçıya götürüldüğünü iddia etmiş ve fazlasıyla “oksimoron bir durum” ifadelerini kullanmıştı.

‘Vegan olmayan ve festivale katılmamış bir gazeteci’

Önceki 2 festival Veganlar Derneği’nce yapılırken bu yıl bizzat Didim Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada kebap iddiası reddedildi. Yapılan açıklama da, birçok vegan katılımcının, vegan sanatçının, vegan uzmanın ve vegan aktivistin emek verdiğinin altı çizildi. Cengiz Semercioğlu için ise “Vegan olmayan ve festivale katılmamış bir gazeteci tarafından bu satırların kaleme alınmış olmasından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama ise şu şekilde:

Üzücü olmakla birlikte asılsızdır

“Cengiz Semercioğlu tarafından 23.04.2019 tarihinde yazılan köşe yazısındaki “vegan festivalinde kebap yedirdiler” başlığı altında yazılanlardan derin bir üzüntü ve şaşkınlık içinde haberdar olmuş bulunuyoruz.

Cengiz Semercioğlu’nun yazısında belirttiği gazeteci ve influencer grubu vegan festival tanıtımı ile ilgili bir çalışma yürütmemiştir. Bahsi geçen grup festival döneminde Didim tanıtımı için bölgede bulunan ve Didim tanıtımı kapsamında festivale de uğramış bir gruptur. Bu grubun gezi planlaması ve yeme-içme organizasyonu festival organizatörleri tarafından değil; tamamen farklı kişilerce yapılmıştır. Dolayısıyla vegan festival tanıtımı için bölgeye gelen ekibe kebap yedirildiği konusundaki çarpıtma son derece üzücü olmakla birlikte asılsızdır.”

‘Festivale katılmamış bir gazeteci tarafından bu satırlar kaleme alınmış’

“Birçok vegan katılımcının, vegan sanatçının, vegan uzmanın ve vegan aktivistin emek verdiği; veganlık konusunda değerli bilgilerin ve deneyimlerin paylaşıldığı bir festival için kendisi vegan olmayan ve festivale katılmamış bir gazeteci tarafından bu satırların kaleme alınmış olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.”

Belediye Başkanı
Ahmet Deniz Atabay

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı
Sevinç Karataş

Festival komitesi üyeleri

Zülal Kalkandelen
Tuğçe Madayanti Dizici
Kevser Başkara
Yusuf Emre Yalçın
Melike Dede

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler