Takip Et

Güncel

Devrimci Güç Birliği Nazımiye adayı Özkan Arslan’ın adaylığı seçim kurulu tarafından reddedildi

Dersim Devrimci Güçbirliği’nin Nazımiye adayı Özkan Arslan’ın adaylığı İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Karar sonrası yapılan itiraz sonucu tekrar yapılan başvuru da reddedildi

 Dersim Devrimci Güçbirliği’nin Nazımiye adayı Özkan Arslan’ın adaylığı iptal edildi. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilen başvuraya yapılan itiraz da kabul edilmeyerek Arslan’ın adaylığı kesin olarak reddedildi.

Yeni Demokrasi Gazetesinin aktarımına göre ; Arslan’ın adaylığının iptal edilmesinin gerekçesi ise 2012’de Peri Vadisi’nde yapılmak istenen baraj ve HES’lere karşı yapılan eylem ve etkinlikler olarak gösterildi.

Arslan, o dönem gözaltına alınmış ve 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Arslan’ın koşullu bırakılması üzerinden 2 yıl, infaz süresinin dolmasının üzerinden ise 1 yıl gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen “seçme ve seçilme hakkı”nı düzenleyen memnu haklarından yoksun bırakıldığı belirtildi.

Nazimiye Asliye Ceza Mahkemesi’nin Özkan Arslan’ı “seçme ve seçilme hakkı”ndan yoksun bırakan kararına yapılan itiraza ise “üç yıl iyi hal” gerekçesi ile ret cevabı verdi. Hakkında verilen “seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakmayı da içeren cezanın infazının 2018’de tamamlanmasına rağmen Arslan’ın belediye başkan adaylığı “infazının tamamlanmasının ardından 3 yıl süre geçmesi gerektiği, bu süre zarfında hayatını iyi halli olarak sürdürdüğü hususunda mahkemede bir kanaatin oluşması gerektiği” gerekçesiyle reddedildi.

Adaylığının iptaline ilişkin konuşan Arslan, “Amaç kazanacağımız bir secimi engellemektir. Neticede bu ilçe şimdiye kadar hep sistem partileri tarafından yönetilmiştir” diyerek şunları ekledi. “Hem bölgede yürüttüğümüz etkin çevre mücadelesi hem de secimi devrimci güç birliğinin alma korkusu kendilerini ürkütmüştür. Nazımiye’de AKP’nin yıllardır alma cabası verdiği, CHP’nin de mevcut statükocu yapıyı koruma çabası var. Her şeye rağmen kazanacağız. Yeni adayımızla devam edeceğiz. Esas olan devrimci güç birliğidir. Onun yerel yönetim anlayışıdır. Hep birlikte çalışıp kazanacağız”.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler