Takip Et

Güncel

Devrimci 78’liler Federasyonu’ndan Kızıldere anması

Devrimci 78’liler Federasyonu, Kızıldere katliamının 48. yılı dolayısıyla açıklama yaparak 1972 yılında katledilen Mahir Çayan, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Saffet Alp, Sinan Kazım Özüdoğru, Ertan Saruhan, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna, Cihan Alptekin’i andı.

Devrimci mücadelenin en önemli kesitlerinden olan Kızıldere’nin yıldönümünde devrim ve demokrasi güçlerinin sosyalizm bayrağını bu ülkenin burçlarında sonsuza kadar dalgalanacağı ifade edilen açıklamada, “Özelde ise halklara ve devrimcilere zulmeden, canına kasteden, katliam ve değişik biçimlerle binlerce insanımızı yokeden suçluların, diktatörlerin, darbecilerin ve suç örgütlerinin yargılanarak darbe hukukunun sona erdirildiği günlerin çok uzakta olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz” denildi. 

Açıklamada, “Mahirlerin, Denizlerin, İbrahimlerin başucunda kenetlenmiş olmak, bu ülke sosyalistlerin alacağı en büyük ders, ya da birbirine verebileceği en büyük mesajdır. Bugün ülkeyi savaş batağına sokan komşu ülkeleri işgal eden, milyonlarca insanı mülteci durumuna düşüren, yoksulluğu diz boyuna çıkaran, insan haklarını demokrasiyi yok eden faşist darbe artıkları yine devrimcilere saldırıyor” diye belirtildi. 

‘Devrimcilerin kapatmadığı hiçbir hesap kapanmış sayılmaz’
Katliamı, depremi, salgını fırsata dönüşteren iktidarın yağma ve talan düzenine devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, “Devrimcilerin kapatmadığı hiçbir hesap kapanmış sayılmaz. Bu hesabı kapatmadık daha. Devrime ve Sosyalizme olan inancımızı kuşanıp, bütün emek demokrasi güçleri ile birlikte bu karanlığı yırtacağız. Mahir olacağız, Deniz olacağız, İbrahim olacağız Kızıldere’de yaratılan dayanışma ruhunu bu gün tüm coğrafyamızda zulme zorbalığa karşı durarak taçlandıracağız. Anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler