Takip Et

İçerden

Devletin şefkatli kollarındasınız; Sizi adam edeceğiz

Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde işkenceye uğradığını belirten kardeşi Abdullatif  Teymur ile görüşen Gülseren Yıldırım, kardeşinin kendisine, “Bize işkence edilirken ‘devletin şefkatli kollarındasınız. Sizi adam edeceğiz. Ya bizim önümüzde diz çökeceksiniz ya da sizi öldüreceğiz” dediğini aktardı

Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde işkenceye uğradığını belirten kardeşi Abdullatif  Teymur ile görüşen Gülseren Yıldırım, kardeşinin kendisine, “Bize işkence edilirken ‘devletin şefkatli kollarındasınız. Sizi adam edeceğiz. Ya bizim önümüzde diz çökeceksiniz ya da sizi öldüreceğiz” dediğini aktardı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki işkence iddialarına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Hüda Kaya ile tutuklu Abdullatif Teymur’un ablası Gülseren Yıldırım, HDP İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk olarak dün kardeşi Abdullatif Teymur ile cezaevinde görüşen Gülseren Yıldırım konuştu.

Kardeşiyle görüştüğü sırada, 7 ayrı tutuklu ile de konuşma fırsatı bulduğunu anlatan Yıldırım, hapishaneye giriş ve çıkışta birçok problem yaşadıklarını ifade etti. Görüşmede kardeşinin yüzünde ve vücudunun farklı yerlerinde darp izlerinin olduğuna dikkat çeken Yıldırım, diğer tutukluların da aynı durumun olduğunu kaydetti. Bazı tutukluların idrarından kan aktığını kendisine aktarıldığını ifade eden Yıldırım, “Bazı arkadaşlarının öksürdüğünü söylediler. Nedenini sorduğumda, süngerli odaya bir kaç defa atıldıklarını ve sonrasında saatlerce koridorlarda bekletildiklerini ve bundan kaynaklı olabileceğini söylediler. Koğuşlardaki eşyalarının ise kırıldığını söylediler. 4 gün boyunca sürekli kaba dayağa maruz kaldıklarını ve ellerinin ters kelepçelendiğini söylediler. Yine, doktora işkence yapan gardiyanlar tarafından götürüldüklerini dile getirdiler. Doğru dürüst tedavi edilmediklerini anlattılar” dedi.

‘Ya diz çökeceksiniz ya da öldüreceğiz’

Görüşmede kardeşinin kendisine “Bize işkence edilirken ‘devletin şefkatli kollarındasınız. Sizi adam edeceğiz. Ya bizim önümüzde diz çökeceksiniz ya da sizi öldüreceğiz’” dediğini aktaran Yıldırım, tutukluların dışardan destek beklediğini ifade etti.

‘Soruşturma başatıldı’

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de, cezaevlerinde yeniden bir yapılandırma ve saldırı politikasının devrede olduğunu vurguladı. Cezaevi müdürünün değişmesi ile saldırıların yoğunlaştığını ve son saldırının da yeni müdürünün talimatı ile gerçekleştiğine dikkat çeken Gülüm, “4 gün boyunca fiziksel saldırı olmuş. Süngerli odaya atılmışlar. Tutuklu ve hükümlüler şikayetlerini cezaevi idaresi ile bildirmişler. Ama dilekçelerin akıbetine ilişkin her hangi bir bilgi verilmemiş tutuklulara. Sonrasında avukat arkadaşlarımızın görüşmesi oldu. Savcılık ile yaptıkları görüşmede şikayet dilekçelerinin ellerine ulaştığını ve soruşturma başlatıldığını söylemiş. Bu soruşturma da yetersiz olacaktır. Sağlık raporları bile sağlıklı değil. İşkencecinin yanında sağlıklı bir muayene olamaz. Soruşturma başladı ama gerçek anlamda delillerin toplanıp, toplanmadığını bilmiyoruz. Daha önceki deneyimlerimiz var. Kamera kayıtlarının kayıp olduğu ya da kayıtta olmadığı ile çok defa karşılaştık” diye konuştu.

‘Psikolojik saldırılar devam ediyor’

Tutukluların ters kelepçeyi kabul edilmediği için cezaevi dışında bir hastaneye götürülmediğini de aktaran Gülüm, tepkiler sonucunda fiziksel şiddetin durduğunu ancak psikolojik saldırıların devam ettiğini dile getirdi. Gülüm, Adalet Bakanlığı’na da seslenerek, gerekli işlemlerin yapılmasını ve etkili bir soruşturma yürütülmesini istedi.

‘Önümüzde kurt işareti yapanlar arkamızda polisler’

Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde dün yapmak istedikleri basın açıklamasının engellendiğini hatırlatan HDP Milletvekili Hüda Kaya ise, “Dün aileler ile dayanışmak amacıyla Düzce Cezaevi önündeydik. Yapmak istediğimiz basın açıklamasını yapamadık. Önümüzde kurt işareti yapan bir grup, arkamızda yoğun bir şekilde konuşlanmış bir polis grubu vardı” dedi.

 

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler