Takip Et

Güncel

Devlet’in “şefkatli” kolları işkencecileri kollamaya devam ediyor!

Şemdinli ilçesi Şapatan köyüne geçen yıl özel hareket polislerinin baskın düzenleyip köylülerin tamamını işkenceden geçirilmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen tek bir kişi hakkında dava açılmadı

Şemdinli ilçesi Şapatan köyüne geçen yıl özel hareket polislerinin baskın düzenleyip köylülerin tamamını işkenceden geçirilmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen tek bir kişi hakkında dava açılmadı. Köylüler, işkenceyi unutamadıklarını belirtirken, davanın avukatı, tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söyledi.

Mezopotamya Ajansından Fethi Balaman’ın haberine göre, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Şapatan (Altınsu) köyüne 7 Ağustos 2017 gecesi baskın düzenlenerek, 100’ün üzerinde köylünün işkenceden geçirilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Özel hareket tarafından ağır işkenceler gören köylülere ilişkin açılan soruşturma, hala davaya dönüşmedi. Olayın yaşandığı günün ardından 38 kişi, işkence gördüklerine ilişkin ifadelerinin yer aldığı dilekçelerini Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı’na vererek suç duyurusunda bulunmuştu. Şikayet üzerine savcılık soruşturma başlatmıştı ve 6 işkenceci köylülerce teşhis edilmişti. Davanın avukatı Selahattin Yılmaz, yaptıkları tüm başvurularına rağmen şikayetlerinin soruşturma aşamasını geçemediğini söyledi.

Köylüler: işkence dün gibi aklımızda

Köylüler, İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli “Dayı” lakaplı polis ile kendilerine rapor vermeyen doktorun ilçeden tayin edildiklerini ve herhangi bir soruşturmaya dahi tutulmadıklarını söyledi. Hala işkencenin çığlıklarını duyduklarını ifade eden köylüler, psikolojik travma yaşadıklarını söyledi. İşkencenin dün gibi zihinlerinde olduğunu dile getiren Necmettin Korkmaz, o güne dair şunları söyledi: “Gece saat 01.00’e geliyordu. Ayak seslerini duyduktan sonra camlar kırıldı, kapıya koştum ama yetişemedim. Kapı kırıldı. Tekmeyle kırdılar. 4-5 kişi üzerime atladı. Başıma silah dayadılar, dipçikle vuruyorlardı. Sırtıma, başıma nereye denk geliyorsa tekme tokat… Sonra beni dışarı çıkardılar, eşimin ağlama seslerini duydum. Sonra kışlık odunlarımız vardı. Odunla başıma, sırtıma vücudumun her yerine vuruyorlardı. Kafama silah dayayıp, ‘öldüreceğiz’ diyorlardı. Kızımı, eşimi hepimizi dövdüler.”

8 ay sonra ayağa kalkabildi!

Olayın ardından 4 kez hastaneye gittiğini hatırlatan Korkmaz, “4 ay boyunca yatalak bir şekilde kaldım. Hastaneye gidegele 8 ay sonra yaralarım iyileşmeye başladı. İki aydır çalışmaya başladım. Zaten o günden önce 4 kez darba maruz bırakıldım. Bugüne kadar kimse yargılanmadı. Olayın ardından oluşan kamuoyu ile suçluların üzerine gidildi ancak daha sonra hiç bir şey yapılmadı” diye konuştu.

‘Unutmayacağız’

Ailesinin neredeyse tamamı işkenceye uğrayan vurgulayan Delil Avcı ise, ağır işkenceye uğrayan kardeşi Mehmet Ali Avcı’nın 16 Mayıs günü yeniden işkenceye maruz kaldığını söyledi. Avcı, şunları dile getirdi: “Tekrardan saldırmaları daha önce işkence edenlerin yargı karşısına çıkmamalarından kaynaklanıyor. O zaman bütün köylüler yaşananlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Yapılan suç duyurusu halen soruşturmadan kovuşturmaya geçilmezken, yeniden işkenceye maruz bırakıldık. Geçen yıl yaşanan olayla ilgili sadece bir polisin görevden alındığı söyleniliyor. Diğerleri görevlerine devam etti.” Avcı, olayın üzerinden bir yıl değil yüz yıl geçse de unutamayacaklarını ve takipçisi olacaklarını söyledi.

 

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler