Takip Et

Makale

Devletin Homofobik saldırısı sürüyor:İstanbul’da 2018 yılında düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne katılanlara dava açıldı

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 2018 İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılanlar hakkında dav açtı. Gözaltına alınanlar hakkında yürütülen soruşturma soruşturma tamamlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 2018 yılında düzenlenen LGBTİ-Onur Yürüyüşü’ne katılanlar hakkında dava açtı. İstiklal Caddesi’nde gözaltına alınan altı kişi hakkındaki soruşturma tamamlandı.

KaosGL.org’tan Yıldız Tar’ın haberine göre, haklarında dava açılan kişiler; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetin yanı sıra “görevi yaptırmamak için direnme” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” iddiaları ile yargılanacak.

İddianamede, İstiklal Caddesi’nde 3 kişinin polis şiddetiyle gözaltına alınması, “kendilerine müdahale eden kolluk kuvvetlerine ve çevredeki vatandaşlara rahatsız edici ve uygunsuz hareketlerde bulunmaları üzerine yakalanarak” ifadeleriyle yer verildi.

Savcı, Firuzağa’da polis saldırısı sırasında kullandığı aracın kornasını çalan bir kişinin ise “görevi yaptırmamak için direnme” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Davanın  ilk duruşması 18 Nisan’da İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler