Takip Et

Güncel

Devletin bilindik halleri; Kızıltepe katliamcısı JİTEM’ciler aklandı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde JİTEM tarafından 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin kaçırılarak katledilmesine ilişkin 9 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde JİTEM tarafından 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin kaçırılarak katledilmesine ilişkin 9 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada, bazı infazlar ile terör örgütü kurma, yönetme ve üyesi olma suçları yönünden davanın zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle düşürülmesi istenirken, bazı cinayetlerde ise suçun sabit olmadığı gerekçesiyle sanıkların beraatı talep edildi.

Cumhuriyetten Alican Uludağ’ın haberine göre, Mardin’den 2015’te güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya taşınan davanın 17. duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklar dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Albay Hasan Atilla Uğur, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ile köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir’in katılmadığı duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Maktul yakınlarının avukatı Erdal Kuzu, daha önceki duruşmalarda mahkemeyi reddettiklerini anımsatarak, “Mahkemeye güvenmediğimizi defalarca dile getirdik. Dosya buraya 2015’te geldi. 4 yıldır burada yargılama faaliyeti yapmıyorsunuz” dedi. Maktullerin olay tarihinde askerler tarafından kaçırılıp öldürüldükten sonra su kuyularına atıldığını ifade eden Kuzu, bu durumu anlatırken “Devletin zulmü” dedi.

Beyanlarının ardından duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 8 maktul yönünden sanıklar hakkında tasarlayarak adam öldürme suçundan açılan davanın 20 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle düşürülmesi talep edilirken, bazı sanıklar yönünden silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma suçlarından da zamanaşımı süresinin dolduğu kaydedildi. Hatipoğlu ve Uğur hakkında da terör örgütü kurma ve yönetme suçundan, sanıkların eylemleri gerçekleştirdiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatı istenen mütalaada, zamanaşımı süresi dışında kalan 8 cinayet için ise yine dosya kapsamında suçun sabit olmaması nedeniyle beraat istendi. Duruşma 9 Eylül’e ertelendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler