Connect with us

Güncel

Devlete göre karakol da cenaze de yok

Uludere’de resmi olarak kabul edilmeyen Sinek Tepe Karakolu’na yönelik eylemde yaşamını yitiren YJA-STAR üyesi Ayşe Bakkal’ın cenazesi bulunamıyor

Şırnak’ın Uludere İlçesinde, Sinek Tepesi Karakolu’na 1 Ocak tarihinde eylem düzenlendi. HPG eylemde 6 askerin yanı sıra YJA-STAR üyeleri Ayşe Baykal (Zozan Cudi) ve Yasemin Ballı’nın (Dicle Fırat) yaşamını yitirdiği duyuruldu.

MA’nın haberine göre açıklamanın ardından Ayşe Baykal’ın ailesi, avukatları Tamer Doğan aracılığıyla kızlarının cenazesini almak için Şırnak ve Uludere’de ilgili resmi kurumlara başvuruda bulundu. Ancak ailenin yaptığı bütün başvurular sonuçsuz kaldı.

“Böyle bir karakol yok”

Başvuruya Uludere Cumhuriyet Savcılığı’ndan verilen cevapta “Yapılan sorgulamada herhangi bir kayda rastlanmamış ve herhangi bir işlem yapılmamıştır” denildi.

Avukat Doğan, Uludere’de resmi makamlarla yaptıkları görüşmelere ilişkin ise şunları söyledi: “Görüştüğümüz herkes ağız birliği yapmış durumda. Çünkü Kaymakam’dan tutalım savcısına kadar herkes böyle bir karakolun olmadığını söylüyor. 6 asker ölümünün saklanması konusunda net bir talimat var ortada.”

Yetkili üssü kabul etti

Uludere’de gittikleri köylerden görüştükleri kişilerin, bölgede Sinek Tepesi Karakolu’nun olduğunu belirttiğini ifade eden Doğan, “Olağanüstü Hal (OHAL) öncesi köylüler bu bölgelere giderek, cenazeleri alabildiklerini söyledi. Ancak bizim bölgeye gitmemize müsaade etmiyorlar. Resmi makamlardan cenazeyi almak için izin talebinde bulunduk, ‘Sağ çıkamazsınız, kim vurduya gidersiniz’ cevabını aldık. Hatta Kaymakamlıkta yaptığımız görüşmeler sırasında tesadüfen içeri giren bir yetkili oldu. Ona sorduğumuzda da gayri ihtiyari cevap vererek, ‘Evet böyle bir yer ve üssümüz var’ bilgisini verdi” diyerek cenazenin gizlendiğinden şüphe duyduklarını ifade etti.

Yaşanan olayın üstünün örtülmek istendiğini dile getiren Doğan, “Bizim tek derdimiz Ayşe’ye sahip çıkmak ve cenazemizi bulmak, defnetmek. Bundan dolayı olayın üstüne gitme eğilimimiz var. Hukukun askıya alındığı ve cezasızlık hallerinin tartışıldığı bir dönemde, düşünün ki müvekkilimin canlı yakalanmasından korkar haldeyiz. Acaba yaralı bir şekilde yakalandı da yok etmeye mi çalışıyorlar? İşkence mi ediyorlar? Şüphelerimizden bile korkar hale getirildik” diye konuştu.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel