Takip Et

Güncel

Devlet ile PKK arasında müzakere iddiası: “1 Eylül’de ‘Barış Bildirisi’ hayata geçecek”

Daha önce Devlet ile PKK arasındaki müzakerelerde aracı rolü üstlenen İlhami Işık katıldığı televizyon programıda Devlet ile PKK arasında görüşmelerin yeniden başlayacağını ve 1 Eylül’de “barış bildirisi”nin hayata geçirileceğini söyledi

İlhami Işık TV5’te katıldığı bir programda Devlet ile PKK arasında görüşmelerin yeniden başlayacağını, Temmuz ayında sürecin yol haritasının belirleneceğini 1 Eylül’de ise “Barış Bildirisi”nin hayata geçirileceğini söyledi. 

Işık, İmralı ile görüşme ihtimalinin olası görülmediği bir süreçte “İmralı trafiği başlayacak” dediğini ve aynı gün görüşmelerin başladığını da hatırlatarak iddialarını temelsiz olmadığını savundu.

Işık programda şunları ifade etti.

Kimsenin beklentisi yoktu, Sayın Cumhurbaşkanı millete ‘defolun’ diyordu, İmralı ile görüşme ihtimali yoktu ama ben yazdım, ‘Ramazan ayında İmralı trafiği başlayacak’ diye. Bana deli muamelesi yaptılar. Ben 15’inde ateşkes olacak deyince yine aynı. Ki aynı gün oldu o görüşme. Bu sefer de öyle ama bir kuşku konuldu 18’inde yani bu mektup, bu süreci zehirledi. Yani nasıl atlatılır, ne kadar sürer? Eğer görüşmeye yakın zamanda izin verirlerse bu zehirlenme, bu toksit eritilir. Benim beklentim, Temmuz ayında bir yol haritasının açıklanması, 1 Eylül’de de bir barış bildirisinin hayata geçmesi. Takvim bu.”

Işık, program moderatörü Suat Toktaş’ın “Bu bir beklenti mi, duyum mu?” sorusuna ise “Duyum tabii ki. Yani böyle bir durum vardı. Bir insanın bile yaşamasını sağlıyorsan bu bin tane iktidardan daha kıymetlidir. Bu kaza atlatılırsa böyle bir süreci yakında yaşayacağız” şeklinde cevap verdi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler