Takip Et

Güncel

‘Devlet geldi ayağa kalk’ diyen gardiyanlar tutsağı darp etti

İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde tek kişilik hücrede kalan tutsak Cebrail Ancar, sayım sırasında “Devlet geldi, ayağa kalk” diyen gardiyanlarca darp edildi

İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunan Cebrail Ancar, kaldığı tek kişilik hücrede ayakta sayım vermediği için “Devlet geldi, ayağa kalk” diyen gardiyanlarca darp edildi. Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre, darp olayı sonrası Ancar, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancar’ın ailesi de İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne hak ihlallerinin son bulması için başvurdu.

Doktor ‘darp yoktur’ raporu verdi

İHD ve savcılığa başvuran Ancar, 4 yıldır İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunduğunu, yoğun hak ihlallerine ve gardiyanların provokasyonlarına maruz kaldığını ifade etti. Tek kişilik hücrede kaldığını aktaran Ancar, 13 Ocak’ta saat 19.45’te bulunduğu hücreye birkaç gardiyanın gelerek, “Devlet geldi, ayağa kalk” deyip, kendisine saldırdıklarını kaydetti. Şiddetin koridorda da devam ettiğini ardından da götürüldüğü revirde doktorun, kendisine uzaktan bakıp “darp yoktur” raporu verdiğini ileten Ancar, “Koridora çekildiğim alanda çok sayıda gardiyan bulunmakta birlikte, olayı bilmesine rağmen sessiz kalan cezaevi yönetimi de işkence yapan gardiyanlarla birlikte suçludur. Tüm şahıslardan şikayetçiyim” dedi.

‘Olayın takipçisi olacağız’

Ancar, hapishanede daha önce darp edildiğini ancak hiçbir işlem yapılmadığını dile getirdi. Ancar’ın Avukatı Mehtap Sert, müvekkilinin daha önce darp edildiğini belirterek, son yaşanan olaya dair hem İHD’ye hem de savcılığa başvurduğunu söyledi. Ancar’ın ailesi üzerinden İHD’ye başvurduğunu aktaran Sert, “Cebrail Ancar’ın ailesi, çocuklarının daha önce bu tarz şiddete maruz kaldığı için hayatından endişeliler. Bundan ötürü Diyarbakır 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne nakil edilmesini talep ediyor. Bu olayın takipçisi olacağız” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler