Connect with us

Güncel

Devlet Bahçeli: MHP, Tayyip Erdoğan’ı destekleyecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerde aday göstermeyerek, Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirtti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceklerini ve Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle buluştu. Burada konuşan Bahçeli “Benim aklım hep Türkiye’dir arkadaşlar. MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı yoktur. Genel başkan aday olmayacaktır. MHP ittifak olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimlerine girer, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Yenikapı ruhuyla hareket ederek, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır. Bu kadar nettir” dedi.

Yüzde 10 çok ağır

Bahçeli, yüzde 10 barajının 12 Eylül döneminde getirildiğini belirterek, “Uygulamada farklı olmuştur. Yüzde 10 barajı çok yüksek ve ağır bir barajdır. Seçim sistemine ittifakın nasıl yapılacağıyla ilgili maddelerin konulması gerekir. Yeni kurulmuş 15 günlük parti barajı aşacak, olabilecek yeni siyasi oluşumlar aşacak, MHP barajı aşamayacak mı? Bu haksızlıktır. MHP’nin baraj sorunu yoktur” diye konuştu.

Bahçeli 2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkinse şunları söyledi;

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halk oylamasıyla kabul edilmiştir. Bu süreç Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimiyle tüm kurallarıyla yürürlüğe girecektir. Bugün bu süreç başlamıştır. Bu sürecin desteğini sağlayan partiler bir anlayışla hareket etmek durumundadır. MHP Cumhurbaşkanı adayı göstermeyecektir. Düşüncemiz 2019 için cumhur ittifakıdır. Cumhurbaşkanı adayı olursa, MHP Erdoğan’ı destekleme kararı alır. Erdoğan, aday olmaz ise o kendi bileceği iştir. Bu kadar nettir. “

 

Günün Haberleri

More in Güncel