Takip Et

Emek

Dev Yapı-İş: ‘Bu trajedinin sorumlusu iktidardır’

Maaşını alamadığı için Ramazan Ateş isimli işçinin kendini yaktığı Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelen sendika temsilcileri, “Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar” dedi

Maaşını alamadığı için Ramazan Ateş isimli işçinin kendini yaktığı Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelen sendika temsilcileri, “Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Yapı İşçileri Sendikası (Dev-Yapı-İş) üyeleri, Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Canlar isimli taşeron firmasında çalışırken 3 aylık ücretini alamadığı için kendini yakan işçi Ramazan Karabacak için belediye önünde basın açıklaması yaptı. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edilen Karabacak’ın ailesinin yer aldığı açıklamaya, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kamber Saygılı ve çok sayıda işçi katıldı.

Eylemde konuşan Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Karabacak’ın kendisini yakmasının krizin yarattığı bir sonuç olduğunu vurguladı. Ekonomik krizi yaratanların krizin faturasını işçi ve emekçilere ödetmek istediğine işaret eden Karabulut, krizin faturasını ödemeyeceklerini, elleri ve kafasının üst tarafı yanan işçi Karabacak’ın davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarının altını çizdi.

‘Ülke teşeron cumhuriyetine dönüştü

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı da “Taşeronluk demek başta iş cinayeti demektir” dedi. Saygılı, “Burada yaşanan sorun tekil bir sorun değildir. 16 yıldır bu memleketi yönetenler ülkeyi bir taşeron cumhuriyetine dönüştürmüşlerdir. Neredeyse her gün taşeronda çalışan 5 işçi arkadaşımız iş cinayetlerine kurban gidiyor. Taşeronda çalışan arkadaşlarımız ücretlerini alamıyor. Bu eylem tekil değil Ankara’da TOKİ inşaatında çalışan işçiler ve Okmeydanı’nda çalışan işçiler ücretlerini alamadıklarından dolayı günlerdir direniyorlar. Nerede taşeronluk varsa, hangi belediye olursa olsun, hangi parti olursa olsun bizim sendikalı olarak görevimiz taşeronluğa karşı mücadeleyi sürdürmektir” diye konuştu.

‘Bu trajedinin sorumlusu iktidardır’

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise yaşananın bir trajedi olduğunu ve bu trajedinin 16 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta olduğunu söyledi. 16 yılın sonunda iktidarın ülkeyi “patronlar için dikensiz bir gül bahçesi”ne çevirdiğini ve ülkenin işçiler için bir cehenneme dönüştürüldüğünü ifade eden Piroğlu,  “İşçiler ya şantiyelerde, tünellerde, fabrikalarda ölümüne çalışacaklar ya da emeğinin karşılığını almak için bedenlerini ortaya koyacaklar. 16 yıllık talan politikası taşeronu zorunlu hale getirmiştir. 16 yıllık talan politikası yeni zenginler yaratırken, milyonları yoksulluğun ve sefaletin içini atmış, işçilerin örgütsüz kılmak için her türlü çeşit adımı atmıştır. Bu trajedinin bir tek sorumlusu vardır o da AKP iktidarıdır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından basın metnini okuyan Dev-Yapı-İş İstanbul Üçüncü Bölge Temsilcisi Hasan Oğuz, krizi fırsat bilen patronların taşeron sistemini de kullanarak para kazandığı halde ödemelerini yapmadığını dile getirerek, ücretleri ödenmeyen onlarca işçinin ya binaların tepesine çıktığını, ya da dün olduğu gibi bedenini ateşe verdiğini hatırlattı. Evine haciz gelen, çocuğuna harçlık veremeyen, ev kirasını, faturalarını ödeyemeyen işçilerin bunalıma girerek kendine zarar verme yoluna gittiğini vurgulayan Oğuz, “Krizden çıkış için patronları kurtarma derdinde olan hükümet işçilerin çığlıklarını, haykırışlarını duymuyor. Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar. Ödemeyeceğiz” dedi.

Açıklama “Köle değiliz işçiyiz birleşince güçlüyüz”, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganlarıyla sona erdi.

 

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler