Takip Et

Emek

Dev-Tekstil İşçileri: “Hak gasplarını sonlandırın”

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev-Tekstil), YFA Momentum’da dayatılan mobbing ve 34 işçinin işten çıkarılmasını protesto ederek, “Hak gasplarını sonlandırın” çağrısı yaptı

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev-Tekstil), YFA Momentum Tekstil Fabrikası’nda işçilere dayatılan mobbing saldırılarını ve 34 işçinin işten çıkarılmasını fabrika önünde protesto etti. “Sendikal faaliyetler engellenemez, atılan işçiler geri alınsın” pankartının açıldığı eyleme işten çıkarılan işçilerin yanı sıra Dev-Tekstil Sendikası üyeleri katıldı. Açıklamayı Dev Tekstil Yöneticisi Gül Ertaş okudu.

Firmanın geçen yıl da haksız yere çıkarıldığını anımsatan Gül Ertaş, firmanın uluslararası iş yapmasına rağmen usulsüzlüklere devam ettiğini vurguladı. Ertaş, “Geçen yıl Y Momentum’da yaşanan sorunlar çerçevesinde sendikamız, Zara, Next, Lacoste gibi firmalara ve sözleşmenin tarafı olan IndustriALL Küresel Sendikası’na bilgilendirme mektubu yazmasına rağmen her iki taraf da Küresel Çerçeve Sözleşmesi hükümlerinin uygulanması için harekete geçmediler. Firma kar oranlarını sürekli arttırırken, bu artışı işçilere yansıtmıyor. Y Momentum’da işçi ücretleri düzenli ödenmiyor, zam yapılmıyor. Bununla da yetinmeyerek kayıt dışı işçi çalıştırma, iş başı eğitim ile işçi çalıştırma her gün artıyor. Mobbing, performans dayatması rutin hale gelmiş durumda. İşçiler ücretlerini talep etiklerinde, zam istediklerinde ise tehdit ve işten atma saldırısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Saymakla bitiremeyeceğimiz hak ihlali Y Momentum’da hayata geçiriliyor” ifadelerini kullandı.

‘İşçiler, sendika üyeleri gözaltına alındı’

YFA Momentum’da dayatılan hak ihlallerine dikkat çeken Ertaş, firmanın düzenli maaşları ödemediği gibi kayıt dışı işçi çalıştırdığını söyledi. Firmanın işçilerin en ufak hak arayışına dahi tahammül göstermediğini ve işçilere dönük şiddet uyguladığını belirten Ertaş, hak arayışında bulunan işçilerin maruz kaldığı saldırılara ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Momentum patronu Adem Yılmaz, müdürleri Hakan Kol ve Erol Kol, Momentum işçilerini tehdit ve hakaretlerle baskı altına almaya çalışıyor. Sahte kabadayılık taslayarak ve bir çete gibi fabrika içerisinde hareket ederek Momentum işçilerini sindirmeye çalışıyorlar. 13 Şubat günü 2 sendika üyemizi işten çıkartarak bir kez daha sendikaya olan düşmanlığını gösterdi. Fabrika önünde yaptığımız açıklamaya Momentum müdürleri Hakan Kol, Erol Kol ahlak dışı küfürler ederek ve yanında bulunan yalakaları ile fiziki müdahalede bulundular. Orada bulunan sivil polisler fabrika yöneticilerine hiçbir müdahalede bulunmazken sendika üyemizi ve yöneticimizi gözaltılar aldılar. Keyfi bir şekilde saatlerce karakolda bekletildiler” dedi.

Y Momentum’daki kuralsız çalışma koşulları son bulana kadar mücadele edeceklerini belirten Ertaş, fabrika yönetimine, hak gasplarının sonlandırılması çağrısı yaptı. 

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler