Takip Et

Güncel

Dersim’in hayalet camileri ve hayalet imamları

Dersim’de kişi başına düşen cami sayısının İstanbul, Urfa ve Bursa’dan fazla olmasının nedeni anlaşıldı. Diyanet, Dersim’de metruk binaları cami gibi gösterip, imam ve personel atamış

Nüfusunun tamamına yakınını Alevilerin oluşturduğu Dersim’i, Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden kuşatmaya çalışan siyasi iktidarın kente olmayan camiler kurup diyanet personeli atadığı ortaya çıktı.

12 Eylül cuntasının dağ köylerine dahi yaptığı ancak kimse gitmediği için metruk binalara dönüşen camiler,  AKP tarafından hala faal camiler gibi gösterilip personel atanıyor.

Dersim’in olmayan camilerinin olmayan imamları da camiye adım atmadan maaş alıyor.

Bir Gün’den Serhat Halis’in haberine göre: Diyanet, Ovacık’ın Ziyaret köyü ve Pülümür’ün Kırmızı köprü köylerindeki yarı yıkık metruk yapıları cami olarak gösterip, köylülerin varlığından haberdar dahi olmadığı imamlar atadı.

Yıllardır kapısı açılmayan, harabeye dönmüş Kırmızı köprü’ deki binada, Diyanet’e göre 2 personeli görevli.

Pertek Yeniköy’de de aynı durumun yaşandığını söyleyen köylüler, Dersim’deki 93 caminin birçoğunda hayali atamaların olduğunu ifade ediyor.

Dersim, resmi kayıtlara göre en çok camisi olan illerden biri

2013’teki resmi rakamlara göre Dersim’de 117 cami vardı. Ancak bu camilerin pek çoğunun faal olmadığı, hatta cami olarak gösterilen adreslerin bir kısmının, içinde ailelerin yaşadığı çeşitli apartman daireleri olduğu anlaşılınca, Diyanet, personelleriyle birlikte yaklaşık 24 camiyi, resmi kayıtlardan silmek zorunda kaldı.

Kişi başına düşen cami sayısı bakımından pek çok ‘muhafazakâr’ kenti geride bırakan 88 bin nüfuslu Dersim’de, bu gün 93 cami var. Ortalama olarak 948 kişiye bir caminin düştüğü Dersim, bu oranla en fazla camiye sahip başta İstanbul olmak üzere birçok kenti geride bırakmış durumda. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler