Takip Et

Güncel

Dersim’de uzman çavuşların kadın öğrencileri taciz ve istismar ettikleri yönündeki iddialar meclise taşındı

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Dersim’de kadın öğrencilerin kaldığı Tunceli Öğrenci Yurdu ve Ehlibeyt Öğrenci Yurdu önünde araçlarıyla sürekli bekleyen uzman çavuşların, sosyal medya üzerinden öğrencilerle iletişim kurduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Dersim’de kadın öğrencilerin kaldığı Tunceli Öğrenci Yurdu ve Ehlibeyt Öğrenci Yurdu önünde araçlarıyla sürekli bekleyen uzman çavuşların, sosyal medya üzerinden öğrencilerle iletişim kurduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Uzman çavuşların iletişim kurdukları her öğrenci için sarf ettiği iddia edilen “bir Kürdü daha öldürdük” ifadelerini hatırlatan Kaçmaz, cinsel istismar ve tacize maruz kaldığı belirtilen öğrencilerin üniversiteyi bıraktığı, kenti terk ettiği ya da intihara yöneldiğini söyledi. 

MA’da yer alan haberde, Kentte cinsel istismara maruz kalan bir öğrencinin, hastaneye kaldırıldığı ve şikayetçi olmaması için kendisine burs bağlandığının ileri sürüldüğünü belirten Kaçmaz, yurtlarda “kürtaj olan öğrenciler” konuşulduğunu söyledi. 

Kaçmaz, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu: “Dersim Öğrenci Yurdu ve Ehlibeyt Öğrenci Yurdu’nda kalan kadın öğrencilerin uzman çavuşlar tarafından taciz edildiği iddiaları doğru mudur? Söz konusu duruma ilişkin Bakanlığınızca herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır? Kadın öğrencilerin cinsel istismara maruz kaldıkları ve sürekli rahatsız edildikleri iddialarına ilişkin söz konusu yurt civarında bulunana mobese kamera kayıtları incelenmiş midir? Öğrencilerin güvenlik güçleri tarafından gayri ahlaki baskılara maruz kalmalarının izahatı nedir? Bahsi geçen olaya ilişkin şimdiye kadar gözaltına alınan veya hakkında soruşturma başlatılan güvenlik personeli var mıdır?”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler