Takip Et

Güncel

Dersim’de öğrenciler polis tehdidine karşı açıklama yaptı: “Boğazım sıkılarak şehri terk etmem söylendi”

Dersim’de polis tarafından tehdit edilen öğrenciler bugün Dersim İHD şubesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Gazete Patika

Dersim’de son günlerde yaşanan cinsel istismar, cinsel saldırılarla ve kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için Dersim halkı ve Munzur Üniversitesi öğrencileri günlerdir eylemlerini sürdürüyor.

Dersimde yaşanan bu gelişmelere karşın Valiliğin ve emniyetin yasaklamaları artmıştı. En son valiliğin Dersim’deki duyarlılıktan kaynaklı 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı getirmişti. Ancak sadece yasaklamalarla değil polisin üniversite öğrencilerine tehditleri yoğunlaştı. Tehdit edilen öğrenciler bugün aldıkları tehditlerle ilgili Dersim İHD şubesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dersim İHD başkanı Gürbüz Solmaz kısaca yaşananlara değinerek bu surecin takipçileri olacaklarını belirterek bölgede yaşanan anti demokratik uygulamalara karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Ardından tehdit edilen öğrencilerden Lider Polat şunları ifade etti. 13 ocakta üniversitede Gülistan Doku icin yapılan eylem sonrası tanımadığım bir numara tarafından arandığını ve benimle görüşmek istediklerini söylediler. Bende onların görüşmek istediği yerde değil burda görüşebileceğimi ifade ettim. Daha sonra üniversitede bir açıklama yaptığımı Cem Tekinoglu ile ilgili açıklama yaptığını bunu düzeltmemi ifade ettiler. Bende bunu yapmayacağı mı ifade ettim. Sonra tehdit edildim başıma geleceklerden beni tehdit edenlerdir. Demokratik haklarımı sonuna kadar takip edeceğiz dedi.

Boğazım sıkılarak şehri terk etmem söylendi

Daha sonra tehdit edilen Mehmet Sağlam’da şunları ifade etti. “Gülistan Doku ile ilgili erkek yurdunda yapılan eylemden sonra eve döndüğüm de Bayraktepe’deki kimlik kontrol noktasında kimlik kontrolünde araçtan indirilerek polis kulübesine götürüldüm. Ve orada boğazım sıkılarak şehri terk etmem söylendi. Terk etmeyeceğimi ve öğrenci olduğumu ifade ettim daha sonra başıma geleceklerden biz sorumlu değiliz denilerek tehdit edildim. Başıma geleceklerden siz sorumlusunuz dedim ve kulübeden çıkartılarak indirildiğim araca bindirildim.” dedi.

Tehdit edilen öğrencilerden Dilan Araz’da Ovacık yolunda yürürken bir aracın yanıma yaklaşarak polis olduğunu söyledi ve kimliğini göstererek GBT yapacağını söyledi. Bunun üzerine halkın yanıma geldiğini gören polisler araca binerek seninle görüşeceğiz diyerek uzaklaştılar. Açıklama yapan öğrenciler tüm bu saldırılara karşı geri adım atmayacaklarını ifade ettiler. Ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek açıklamalarını sonlandırdılar.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler