Takip Et

Güncel

Dersim’de “kimyasal silah” kaygısı yargıya taşınıyor!

Dersim Hozat’ta çatışmada yaşamını yitiren Mahmut Alınbay’ın ailesi, çatışmada “kimyasal silah” kullanıldığını iddia ederek, cenazeye yönelik işkenceye karşı suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Dersim’in Hozat ilçesinde 22 ve 23 Haziran’da askerler ile HPG’liler arasında çıkan çatışmada, Mahmut Alınbay (Adnan Pîro), Cihan Çelebi (Hakkı Çemişgezek), Mazlum Atar (Sidar) ve Abdülkerim Avras yaşamını yitirdi. HPG’lilerin cenazelerinin siyah olması ve derilerinin dökülmesini “Çatışmada kimyasal silah kullanıldı” şeklinde değerlendiren aileler, çocuklarının cenazelerine işkence yapıldığını belirtiyor.  

‘Kimyasal silah’ iddiası

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde cenazesi toprağa verilen ve taziyesi kabul edilen Alınbay’ın babası Ahmet Alınbay, oğlu ve diğer cenazelere baktıklarını, cenazelerin kömür gibi olduğunu ve derilerinin döküldüğünü belirterek, çatışmada kimyasal silah kullanıldığını iddia etti. Cenazelere işkence yapıldığını belirten baba Alınbay, oğlunun bir gözünün çıkarıldığını, kol, bacak ve dişlerinin kırıldığını, vücudunun bazı yerlerinde ise kesik olduğunu kaydetti. Baba Alınbay, cenazelerin 4 gün boyunca dışarda bekletildiğini ve morga alınmadığını ifade etti. 

Suç duyurusu

Cenazelere yönelik yapılanların “vahşet” olduğunu söyleyen Alınbay, oğlunun cenazesinin tanıyamaz hale getirildiğini kaydetti. Alınbay, “İnsan olan bunu yapmaz. Ölen birinin cenazesine işkence edilerek nasıl bir intikam alınıyor? Gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Barbarca bir şeydir. Yapılan aynı zamanda savaş suçudur. Cenazelere ne olursa olsun saygı duymak zorundayız. İnsanlığımızdan utanıyorum. Cenazelere yönelik işkenceyi gerekli yerlere bildirerek, bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi. 

Baba Alınbay, defin sırasında polislerin uygulamalarına dikkat çekerek, “törene katılım kısıtlamasını” kabul etmediklerini, her ailenin cenazesine katılma ve sahiplenme hakkının olduğunu söyledi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler