Takip Et

Toplumsal Cinsiyet

Dersim’de kadına yönelik şiddet tiyatro oyunuyla protesto edildi

Dersim’de Emine Bulut’un katledilmesi ve kadına yönelik şiddetin, cinskırımının artması tiyatro oyunu ile protesto edildi

Son günlerde kadınlara yönelik sistematik şiddetin ve cinskırımının artması nedeniyle Dersim’de protesto eylemi düzenlendi.

Dersim’de 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut ve kadına yönelik şiddete tepki göstermek amacıyla Dersim’li bir grup tiyatro oyuncusu eylem yaptı.

Tiyatrocu bir grupta yer alan erkekler etek giydi, kadınlar ise ellerinde tespih sallayarak eylem yaptı.

Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen 5’i erkek, 5’i kadın 10 tiyatrocu, kadına yönelik şiddetin son bulunması çağrısında bulundu.

Tiyatroculardan 5 erkek kadın kıyafeti giyerek, kadınlara karşı mahcubiyet hissetmelerini dakikalarca hareketsiz durarak yansıttı. Kadınlar ise erkelerin bu eylemine ellerinde tespihi sallayıp, süpürgeyle yerleri temizleyerek, karşılık verdi.

Tiyatro grubu adına açıklamayı yapan Yılmaz Can Şare, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu söyledi. iddetin son bulması çağrısında bulunan Şare, “Maalesef ki ülkemizde gün geçtikçe kadına uygulanan şiddet artmaktadır. Bunun için talebimiz acil önlemlerin alınmasıdır. Emine Bulut cinayetinin bize gösterdiği, maalesef erkeğe yüklenmiş olan misyon kadına şiddeti kendinde hak görüyor. Kadın kız kardeştir, kadın annedir, kadın eştir ve diyoruz ki cennet anaların ayağı altındadır. Biz erkekler bunu diyorsak kadına bu kadar güzel misyonları yüklüyorsak bu durumun karşısında durmalıyız kadına her şart altında sahip çıkmalıyız. Bizim de kız kardeşimiz bir yakınımız öldürülebilir. Onun için caydırıcı cezaların da olması şart. Artık bu insanlar, bu bozuk zihniyete sahip olan üzerindeki erkle hareket eden bu insanları caydıracak düzenlemelerin hayata geçirilmesi şart” dedi.

Günün Haberleri

Toplumsal Cinsiyet konulu diğer haberler