Takip Et

Güncel

Dersim’de eylem ve etkinliklere bir ay boyunca yasak getirildi

HDP’li büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasından sonra başlayan protestoları engellemek amacıyla Tunceli Valiliği bir ay boyunca eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediye’lerine kayyum atanmasına yönelik protesto eylemleri sürerken Valilikler eylem ve etkinlik yasağı getirmeye devam ediyor.

Son olarak Tunceli Valiliği, bir ay boyunca açık alanda yapılacak eylem ve etkinlikleri yasakladığını duyurdu. Açıklamada Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine atanan kayyumlara karşı yapılan eylem ve etkinlikleri gerekçe gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 4-5 Eylül tarihleri için Türkiye genelinde aldığı eylem kararına atıfta bulunan açıklamada, kentte valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinliklerin haricinde açık alanda gerçekleşebilecek her türlü eylem ve etkinlilerin 30 gün süreyle yasaklandığı belirtildi. 

 Bu karar emniyet tarafından Sanat Sokağı’nda iki gündür kayyumlara karşı oturma eylemi yapan HDP’ye tebliğ edilirken, HDP Dersim İl Eşbaşkanları Özlem Toprak ve Hıdır Çiçek, emniyet amirleri ile yaptıkları görüşmelerde, kayyumlara karşı yapılan eylemlerin suç olmadığını, anayasal bir hak olduğunu belirterek, oturma eylemini yapacaklarını ifade etti.  Yapılan görüşmeler sonucu HDP’liler, Sanat Sokağında başlattıkları oturma eylemine devam etti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler