Takip Et

Güncel

Dersim’de Ermeni Soykırımı’na ilişkin basın açıklaması düzenlendi

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri Ermeni Soykırımı’na ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada: “Milyonlarla ifade edilen ermeni soykırımı bu toprakları ortak acısı olmaya devam ediyor. Yakılan, kurşunlanan, sürgüne giderken yollarda açlık ve hastalıktan kırılan, dünyanın dört bir tarafına savrulan Ermeni halkının kayıplarını yâd ederken acıları acımız kayıpları kaybımızdır diyoruz” denildi.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, 1915 yılında yapılan Ermeni Soykırımı’na ilişkin İnsan Hakları Derneği Dersim Şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, kurum temsilcileri katılım gösterdi. Ortak açıklamayı okuyan Demokratik Alevi Dernekleri yöneticisi Dursun Demirtaş; “Bundan 104 yıl önce 24 Nisan 1915 yılında Anadolu coğrafyasında Ermeni halkına dönük başlatılan soykırım harekatı insanlık tarihinin gördüğü en büyük felaketlerden biridir. Bu coğrafyanın kadim halklarından biri olan yıllardır bu topraklarda yaşam sürdüren Ermeni halkına yapılan bu zulüm insanlık adına utançların en büyüğünü yaşatmıştır” dedi.

“Zulmü unutmayacağız, unutturmayacağız”

“Ne yazık ki tarihi yine egemenler yazdığı için zulüm gören ve katledilen halklar suçlu ve ezilip yok edilmesi gereken kötüler olarak yazılmıştır. Komşumuz, kirvemiz, dostumuz ve ekmeğimizi, suyumuzu ve aşımızı paylaştığımız Ermeni halkının uğradığı zulme kayıtsız kaldığımız da bir gerçeklik olarak ortada durmaktadır. Bir Cumhuriyet müfettişinin 1925’li yıllarda devlete yazmış olduğu raporda geçen şu söz oldukça manidardır. “Zo diyenleri bitirdik ve hallettik, şimdi sıra lo diyenlerde.” Arkasında gelen de 1921 Koçgiri ile başlayıp 1925 Şêx Seid, 1930 Ağrı ve en sonda 1937-1938 Dersim soykırımıyla aynı akıbeti yaşamıştır” diye konuşan Demirtaş, şöyle devam etti: “Bu gerçekten hareketle egemenlerin halklara dayattığı bu soykırım ve zulmü unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı bütün âlem bilmeli ve duymalıdır. 24 Nisan 1915 tarihinde başlayıp kadim ermeni halkına yapılan bu zulüm ve katliam unutulmadı. Onların acısı bizim acımız, kaybı da bizim kaybımızdır. Bilinmelidir ki bu coğrafyada yaşayan Türk, Kürt, Ermeni, Süryani, Kerdani, Laz, Arap ve bütün halklar kardeş ve eşittir. Her toplum kendi inancı, kimliği, kültürü, tarihi ile eşit ve özgür bir şekilde ortak vatanda kardeşçe yaşayabilir ve yaşamalıdır da. Kadim Anadolu halkları hep birlikte, bu ülkede her rengin çiçek açtığı, her kokunun teneffüs ettiği bir cennet olarak görmeli; böyle yaşayacağımızı da öğrenmeliyiz. Bütün dünya bu katliamdan haberdardır. “Demirtaş, “Milyonlarla ifade edilen ermeni soykırımı bu toprakları ortak acısı olmaya devam ediyor. Yakılan, kurşunlanan, sürgüne giderken yollarda açlık ve hastalıktan kırılan, dünyanın dört bir tarafına savrulan Ermeni halkının kayıplarını yâd ederken acıları acımız kayıpları kaybımızdır diyoruz. Unutmadık ve unutmayacağız! Yaşasın halkları kardeşliği” diyerek sözlerini tamamladı.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihiyle yüzleşmelidir”

Ermeni yurttaş Enver Devletli ise “Yapılan soykırımdır. Dedem Dersimliler tarafından kurtarıldı. Ermeni Soykırımı’nda yaşananların aynısı bugün bu topraklarda sürüyor. Eğer o zaman hesaplaşılsaydı bugün aynıları yaşanmazdı” dedi. İnsan Hakları Derneği Elazığ Şubesi Eski Başkanı Cafer Demir, yaşanmış olanlar büyük bir acı ve soykırımdır. Ermeniler her zaman bir özerklik istemişler ancak bir ülke inşa etme çabaları olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihiyle yüzleşmelidir. Eğer zamanında yüzleşme olsaydı ne Dersim Katliamı yaşanırdı ne de şuan yaşananlar olacaktı” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler