Takip Et

Güncel

Dersim’de cinsel istismara karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı: “Yasalar istismar yapanlara sahip çıkıyor”

Dersim’in Pertek ilçesinde çok sayıda çocuğun cinsel saldırıya maruz kalması nedeniyle Pertek halkı olayın aydınlatılması ve gereken cezaların verilmesi için sokağa çıktı

 Dersim’in Pertek ilçesinde çok sayıda çocuğun cinsel saldırıya maruz kalması nedeniyle Pertek halkı olayın aydınlatılması ve gereken cezaların verilmesi için sokağa çıktı.

Yaşları 11 ile 16 arasında olan 15’ten fazla erkek çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığı öğrenildi. Pertek ilçesinde bilgisayar işiyle uğraşan Harun Yıldırım adlı şahsın çok sayıda erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ve kayıt altına aldığı belirtildi. Bunun üzerine Yıldırım’ın evine ve iş yerine yapılan operasyonlarda yapılan aramalar sonucu görüntüler ortaya çıktı. Sonrasında Harun Yıldırım gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak Elazığ Hapishanesi’ne gönderildi. Henüz isimleri öğrenilemeyen 2 kişi daha olayla ilgili gözaltına alındı.

Bu olayların yaşanması sonucu Pertek halkı dün sokağa döküldü. Pertek Belediyesi önünde bir araya gelen halk olayın aydınlatılması ve faillerin cezalandırılması taleplerini dile getirdi. Bununla beraber ilçede yaşayan kadınlar yaşadıkları sıkıntılarına dile getirdi. Daha 3 ay önce 17 yaşındaki kız çocuğuna saldıran A.Ç isimli şahsın 3 ay sonra hiçbir şey olamamış gibi serbest bırakılmasına değinen kadınlar caydırıcı cezalar verilmesini talep etiler. “Biz çocuklarımızı kime karşı koruyacağımızı bilmiyoruz taciz ve tecavüzcüler toplum tarafından dışlanmalıdır Kahvelerde masalarınıza almayın bu insanları” şeklinde konuştular.

Yasalar istismar yapanlara sahip çıkıyor

Sonrasında konuşan Eğitim-Sen Şube başkanı Eylem Eslek istismar olayının ilk olmadığını artarak devam ettiğini belirtti. Eslek, “Çocuklarımıza sahip çıkalım ne yazık ki yasalar istismar yapanlara sahip çıkıyor çocuk istismarının affı olmaz biz bunları affetmiyoruz ve takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Eyleme katılan Pertek belediye başkanı Ruhan Alan da giderek artan cinsel istismar vakalarına değindi ve takipçisi olacaklarını belirtti.

Sonrasında aralarında DKÖ, STK ve Dersim Kadın Platformu’nun da olduğu yüzlerce kişi sloganlar eşliğinde polis çemberinde yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Yürüyüş esnasında “yaşasın örgütlü kadın mücadelemiz”, “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “kadın yaşam özgürlük”, “birlikte güçlüyüz, çocuk susar sen susma” şeklinde sloganlar eşliğinde eylemlerini sonlandırdılar. Bu eylem son yıllarda Dersim’de gerçekleştirilen en kitlesel eylem olarak ifade edildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler