Takip Et

Hayvan Hakları

Dersim’de baro dağ keçilerini avlayanlar için suç duyurusunda bulundu

Tunceli Barosu, kentte koruma altında olan yaban keçilerini kaçak avlayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Baro ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunarak personel sayısının ihtiyaca yetecek düzeyde arttırılmasını ve denetimlerin sıklaştırılmasını istedi.

Tunceli Barosu, Munzur Vadisi ve Pülümür Vadisi çevresinde koruma altında olan dağ keçilerini kaçak olarak avlayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Barodan yapılan yazılı açıklamada yoğunlukla Munzur Vadisi Milli Parkı ile Pülümür Vadisi’nde yaşayan yaban keçilerin, son günlerde sıkça kaçak olarak avlandığı ifade edildi.

Karayolu kenarlarında kolayca avlanma yapıldığı belirtilen açıklamada “dağ keçilerinin” Kara Avcılığı Kanunu, Merkez AB Komisyonu ve Uluslararası Komisyonlar Kararı ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca avlanmasının yasak olduğu ve aksi eylemlerin cezai ve hukuki mesuliyete tabii olduğu ifade edildi.

Baro ayrıca dağ keçileri yöre mitolojisinde önemli yer tuttuğunu ve kutsiyet taşıdığının altını çizdi. Barodan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Korunmaları bakanlığın görevi dahilinde”

“Dağ keçilerinin bir kısım türü Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesine |IUCN| göre ‘soyu tehlikedeki türler’ arasındadır.

“Türkiye’nin faunastik zenginliğinin, biyolojik çeşitliliğinin korunması mevzuatın amir hükümlerindendir.

“Orman ve Su İşleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca koruma altında bulunan fauna türlerinin korunması için gerekli işlem ve eylemlerin icrası bakanlığınızın görevi dahilindedir.

“Buna mukabil yasadışı avlanma faaliyetlerinin engellenmesi hususunda ciddi sorunlar mevcuttur. Şöyle ki Tunceli İli’nin genelinde yayılış gösteren Dağ Keçileri’ne yönelik avlanma faaliyeti gerek personel sayısının azlığı ve gerekse de personel azlığı sebebiyle denetimlerin yetersizliği sebebiyle büyük oranda engellenememektedir.

“Denetimler arttırılmalı”

“Yukarıda arz ve izah edilen sebepler ve re’sen tespit edilecek sebeplerle Tunceli İli’nde Dağ Keçileri’ne yönelik olarak yasadışı avlanma faaliyetlerinin engellenmesi için gerekli işlem ve eylemlerin icrasını bu kapsamda bilhassa bağlı Tunceli Şube Müdürlüğünün personel sayısının ihtiyaca yetecek düzeyde arttırılarak denetimlerin sıklaştırılmasını ve yasadışı avlanma faaliyeti hakkında farkındalık üretecek çalışmalar yapılmasını Avukatlık Kanunu’nu, Anayasa ve Çevre Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde  taleplerimizi yazılı olarak ilettik. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduk. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne resmi başvuruda bulunulduk.”

Günün Haberleri

Hayvan Hakları konulu diğer haberler