Takip Et

Emek

Dersim’de AKSA işçileri kazanılmış haklarının gasp edilmesine karşı basın açıklaması düzenledi

Dersim’de DİSK Enerji-SEN sendikasında örgütlü AKSA işçilerinin kazanılmış hakları ellerinden alınıyor. Bu duruma tepki gösteren işçiler iş yeri önünde basın açıklaması yaparak taleplerinin karşılanmasını istediler.

Bahattin Seçilir

Kitle adına yapılan açıklamayı Deniz Mak okudu. Mak, “yıllardır çalıştığımız bu iş yerlerinde her geçen gün çalışma koşulları ağırlaşan az işçi ile çok iş yaptırılmaya zorlanan AKSA işçileriyiz ama aynı zamanda da yaşanan hak ihlalleri karşısında kazanılmış haklarımızın yasa dışı yollar ile gasp edilmesinin karşısında emekten ve alın terimizden asla vazgeçmeyecek Dersim’lileriz.” dedi

Yapılan açıklamanın devamı şöyle:

Haklarımızı yok sayılarak geri alınmıştır

Tüm Dersim halkının ve ülkenin dört bir yanındaki emekçilerin de şahit olduğu 2013 yılında hep birlikte çalışma koşullarıma karşı kazanmış olduğumuz haklarımız üzerinden geçen altı yılın sonunda AKSA şirketi tarafından yok sayılarak geri alınmıştır. Buda yetmeyerek sendikalar ve toplu iş sözleşme kanunun 36. Maddesi de yok sayılarak vardiya tazminatımız, iş kaza risk tazminatımız gibi haklarımızın da yine AKSA şirketi ve sarı sendikalar aracılığı ile kağıt üzerinde oynanan oyunlar ile elimizden alındığını görüyoruz. Hepimiz iyi biliyoruz ki bu kazanılmış haklarımız için AKSA şirketi bizlere söz vermişti. Çalıştığımız süre içinde bütün bu haklar tarafınıza ödenecek denmişti.

Toplu iş sözleşmesinde aksi belirtilmedikçe iş sözleşmeleri toplu iş sözleşmesine aykırı olamaz. İş sözleşmesinin toplu iş sözleşmesine aykırı hükümlerinin yerini toplu iş sözleşmesinde ki hükümler alır. Toplu iş sözleşmesinde iş sözleşmelerine aykırı hükümlerin bulunması halinde ise iş sözleşmesinin işçi yararına olan hükümler geçerlidir.

Sona eren toplu iş sözleşmesinin iş sözleşmesine ilişkin hükümleri yenisi yürürlüğe girinceye kadar iş sözleşmesi olarak devam eder diye belirtilmiştir.

İşte sizin de duyduğunuz gibi yasalar çok açık net iken bizlerden yapılan bu kesintiler yasa dışıdır. Kazanılmış haklarımız ise bizlere yürütülen 38 günlük mücadelenin sonu da AKSA şirketi ile yapılan görüşmelerin sonucunda kazanılmıştır. Çalıştığımız süre içinde bu hakların hepsi tarafınıza ödenen haklar bir gecede elimizden alınmıştır. 38 günlük yürüttüğümüz direniş yok sayılmıştır. Bizlere verilen söz unutulmuştur.

Tekrar mücadele ederek haklarımız sizden tek tek geri alacağız.

Yasa kanun tanımayanlara çalışan işçilerin emeğine göz koyanlara karşı teslim olamayız. Tüm kazanılmış haklarımızı geri alana kadar da mücadele etmeye deva edeceğiz. Buradan AKSA şirketini uyarıyoruz. Unutmayın ki karşınıza aldığınız işçiler birkaç gün bağırır gider sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Dün bu haklarımızı nasıl kazandıysak bugünde aynı haklarımızı nasıl kazanacağımızı iyi biliyoruz. Haklarımızın geri ödenmesi için sizlere 48 saat süre veriyoruz. Kazanılmış haklarımız ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan haklarımız tarafımıza yatırılmadığı takdirde ise Çarşamba günü tekrar burada olacağız. Sendikamızın yöneticileri ile burada olacağız. Dersimin tüm kurumları ile burada olacağız. Tüm seçilmişlerle birlikte burada olacağız ve beş yıl önce nasıl birlikte mücadele edip bu hakları kazandıysak tekrar mücadele ederek haklarımız sizden tek tek geri alacağız.”

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler