Connect with us

Güncel

Dersim Kadın Platformu Özdal Balo isimli erkeğin cinsel saldırısını teşhir etti

Dersim’de Dayı’nın Yeri/ Balo Cafe’yi işleten Özdal Balo, cafede çalışan bir kadına cinsel saldırıda bulundu

Hıdır Yıldız/Gazete Patika

Dersim Sihenk (Atatürk) Mahallesi’nde 15 Temmuz parkında bulunan Dayı’nın Yeri/ Balo isimli kafeyi işleten Özdal Balo isimli erkek, 23 Temmuz Perşembe akşamı, cafede çalışan bir kadına cinsel saldırıda bulundu. Kadının şikayetçi olması üzerine Özdal Balo, kadının şikayetini geri çekmesi için tehdit etti.

Dersim Kadın Platformu, Özdal Balo’yu teşhir ederek, basın açıklaması yaptı. Platform Dersim’de artan cinsel şiddete değinerek “genç kadınların kendilerini savunamayacaklarını ve yalnız olduklarını zanneden erkekler bilsinler ki yanılıyorlar” dedi.

Platformun yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle;

“Susmuyoruz, teşhir ediyoruz! Özdal Balo cinsel saldırı failidir!

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin henüz gündemde olduğu bugünlerde her gün ülkeden ve şehrimizden sayısız şiddet, taciz, istismar bildirimleri alıyoruz. Henüz tam olarak uygulamaya bile konulmayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmekten bahsedenler bilsin ki bu ülkede kadınların hayatı erkek egemen sistemden güç alan erkeklerin sistematik saldırılarıyla her geçen gün daha çok tehlikede.

Ama yaptıklarının yanına kar kalacağını sanan, erkek egemen sistemin kendini koruyacağı varsayımından güç alan erkekler artık bilsin ki kadınlar artık susmuyor ve susmayacak. Her gün katledilen, tacize, tecavüze, şiddete maruz bırakılan binlerce milyonlarca kızkardeşimizin bıraktığı öfkeden öğrendik ki artık ifşa ve teşhir etmekten, sokağa çıkmaktan, haykırmaktan ve mücadele etmekten başka bir yolumuz yok.

Erkek dayanışmasıyla koruyup kolladığınız, sırtını sıvazladığınız sömürücü, istismarcı, tacizci, tecavüzcü erkekliğinize geçit vermeyeceğiz!

Haklı davalarının bilincinde olan kadınlar her geçen gün daha güçlü bir birliktelikle örgütlü ve sistematik erkek şiddetine karşı koyuyor.

23 Temmuz 2020 Perşembe akşamı genç bir kadın Sienk’te 15 Temmuz parkında Dayı’nın Yeri/Balo Cafeyi işleten patronu Özdal balo tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı, tehdit edildi. Kadın arkadaşımızın Özdal Balo’dan şikayetçi olması üzerine saklanarak kurtulacağını sanan Balo ve ailesindeki bir erkek genç kadını şikayetini geri çekmesi konusunda tehdit etti. “Seni bu şehirde yaşatmam” diyenler bilsinler ki bu şehirde ve kadınların güçlü olduğu tüm şehirlerde yaşayamayacak olanlar tacizci, tecavüzcü, istismarcı olan sizlersiniz, özgür ve eşit bir ülkede ve dünyada yaşayacak olanlar ise bizleriz.

Dersim’de son süreçlerde özellikle genç kadınlara ve üniversite öğrencilerine yönelik cinsel saldırılar artmış durumda. Genç kadınların kendilerini savunamayacaklarını ve yalnız olduklarını zanneden erkekler bilsinler ki yanılıyorlar.

Her türlü şiddete ve cinsel saldırıya maruz bırakılan kız kardeşlerimiz, kadınlar bu şehirde yalnız değiller. Dersim Kadın Platformu bütün mücadele araçlarıyla kadınların birlikteliğinin gücü olarak her zaman kadınların yanında olacak. Örgütlü mücadelemizle Dersim’de tacizcilere, tecavüzcülere, istismarcılara, şiddet faillerine geçit vermeyeceğiz!”

Günün Haberleri

More in Güncel