Takip Et

Güncel

Dersim Kadın Platformu: Her gün daha yüksek sesle soracağız; Gülistan Doku Nerede?

5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun arama çalışmaları sürerken Dersim Kadın Platformu, arama çalışmaların yapıldığı bölgeye giderek çalışmaları yerinde gözlemledi

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan Doku’ya hâlâ ulaşılamadı. Dersim Kadın Platformu, şuana kadar sürdürülen arama çalışmaların yapıldığı bölgeye giderek çalışmışları yerinde gözlemledi.

Dersim de 22 gündür kaybolan Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan Doku’yu arama çalışmaları sürüyor. Dersim’de üniversite öğrencileri ve Dersim Kadın Platformu tarafından Gülistan Doku nerde sorusu sorulmaya devam ediliyor.

Dersim Kadın Platformu, bölge ve Gülistan Doku’nun aile ziyaretinden sonra yazılı bir açıklama yaptı. 

Yapılan açıklama açıklamada; Bildiğiniz gibi 22 gündür Gülistan arkadaşımız kayıp. Yürütülen arama kurtarma çalışmaları henüz bir sonuç doğurmuş değil. Dün itibarıyla aileye Dersim Kadın Platformu olarak bir ziyarette bulunduk. Hem yanlarında olmak hem de gelinen durum itibari ile bilgi almak için gittik. Yetkili mercilerce arama kurtarma çalışmalarına yönelik kamuoyu ile yeterli bilgi paylaşımı sağlanmamakta bu da hem aileyi hem bizleri üzen ve kafa karıştıran haberlerin dolaşmasına sebebiyet vermektedir. Aileden ve barodan edindiğimiz kadar bilgiye sahibiz. Aile ile yaptığımız görüşmeyi ve taleplerimizi yasaklardan dolayı sokaklara çıkıp haykıramadığımızdan basın aracılığı ile halkımızla paylaşmak istedik.

Öncelikle arama ve kurtarma çalışmalarında henüz somut bir ilerleme yoktur. Olay yerinden geçen araç sahipleri dinlenmiş, Kafe önü görüntülerin dudak okuması ile çözümlenmesi için başvuruda bulunulmuştur. Ama şimdilik yeni bir gelişme bulunmamaktadır. Aile yeni Gülistan olaylarının yaşanmaması noktasında çok duyarlı durumdadır. İlimizde son dönem yaşananlar onları da fazlasıyla üzmüştür. Bu olayların birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini ve bu nedenle bizlerden yani Kadın Platformumuzdan “Dersim’de neler oluyor diye tartışmamızı ve özellikle üniversitedeki öğrencilerimiz ile daha sıkı bağlar kurmamızı” talep ettiler. Ablası ise Gülistan’a ait olan sudan da çıkan, bir öğretmenlerinin geç kalan öğrencilerden derse girebilmeleri karşılığında 5 TL toplamasını şikayet eden dilekçeyi hatırlatarak bu durumun önemine ve intihar diye düşünecekse dahi bu gibi olumsuz şeylerin öğrencileri intihara sürükleyebileceğine dikkat çekti. Ailemiz ile ortak acıları paylaştığımızı bir kez daha dille getiriyoruz. Talebimiz ortak: Etkili bir soruşturma yürütülmesi, Gülistan’ın bulunması, kamuoyunun aydınlatılması ve intihar ettiyse dahi onu intihara neyin sürüklediğinin anlaşılması ve bununla hesaplaşmasıdır. Ve yine özellikle üniversitedeki genç kadın arkadaşlarımız basta olmak üzere ilimizde son dönemlerde ciddi artış gösteren taciz, istismar, tecavüz olayları ile ilgili kaygımız da ortaktır. Buradan basın yoluyla bir kez daha taleplerimizi paylaşmak istiyoruz.

Taciz, tecavüz, istismar olayları üzerine halkımızın ve biz kadın ve çocuk hakları örgütlerinin en yasal yolla tepkilerini dile getirmelerinin önünü kesen eylem ve etkinlik yasağını doğru bulmuyoruz.  Bizler yaşanan ve maalesef bugün sistematik hale gelmiş bu olayların önünün alınabilmesi için bu davaların daha şeffaf ve adil yürütülmesini talep ediyoruz. Özellikle son dönemlerde bu olaylarda fazlaca kamu çalışanlarının(kolluk kuvvetlerinin) isimleri geçmektedir. Bunlar yokmuş gibi davranmak bunların üzerini örtmez maalesef ki sadece bu olayları çoğaltır.  İlimizde güvenlik gerekçesiyle getirilmiş çok sayıda kolluk personeli yaşamaktadır. Bu durumu da gözetirsek özellikle kamu çalışanlarında şiddet, taciz ve tecavüz gibi suçlarda şikayete bakılmaksızın gerekli soruşturma yürütülmelidir. Ayrıca bizler bu davalara gizlilik yasağı getirilmesini ve böylelikle kamuoyuna kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Bizler Dersim’de neler olduğunu ve bu olanlara karşı ne gibi önlemler alındığını merak ediyoruz. Kamuoyu ile paylaşılmalıdır:

● Gülistan olayındaki tek şüpheli olan Zeinal Abakarov ve ailesi gerçekten nerededir? Olaydan bir gün önce çocuğun babası Gülistan evlerinden ayrıldıktan sonra neden anneyi ve Zeinal’ı darp etmiştir? Ailenin çelişkili beyanlarını da gözüne alırsak aileye yönelik araştırmalar gerçekten bu olay için yeterli midir?

●Gülistan’ın dilekçesinde yer alan öğretim görevlisine yönelik herhangi bir soruşturma yürütülmüş müdür ya da yürütülmekte midir?

●Dersim de neler olmaktadır? Tüm bu olaylarda kaç kamu çalışanı sorgulanmaktadır? Ve ne tür önlemler alınmıştır.

● Pertek’te yaşanan cinsel istismar vakasının soruşturması ne aşamadadır? Mağdur çocuklar korunmakta ve failler için gerekli tedbirler alınmakta mıdır?

Tüm bu olaylar aydınlatılana ve gerekli önlemler alınana kadar takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Yasakların sesimizi kısmasına izin vermeyeceğiz! Her gün daha yüksek sesle soracağız; Gülistan Doku Nerede?

Basın metnimize son vermeden önce,  Elazığ’da yaşanan ve bölge illerinde de ilimizde de hissedilen 6.8 şiddetindeki depremden dolayı halkımıza büyük geçmiş olsun diliyoruz. Halkımızın acısını paylaşıyoruz. Yetkilileri derhal harekete geçmeye ve gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler