Takip Et

Kadın

Dersim Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programını açıkladı

Demokratik Kadın Hareketi’nin de bileşeni olduğu Dersim Kadın Platformu bugün KESK binasında yaptığı basın toplantısıyla 8 Mart startını verdi. Platform adına yapılan açıklamada şunlara değinilerek Dersim de ki 8 Mart eylem ve etkinlikler programını açıkladı.

Demokratik Kadın Hareketi’nin de bileşeni olduğu Dersim Kadın Platformu bugün KESK binasında yaptığı basın toplantısıyla 8 Mart startını verdi. Platform adına yapılan açıklamada şunlara değinilerek Dersim de ki 8 Mart eylem ve etkinlikler programını açıkladı.

Dersim Kadın Platformu’nun yapmış olduğu açıklamanın tamamı ve 8 Mart programı şöyle;

Sevgili kadınlar;

Kadınlara karşı topyekûn saldırıyı düstur edinmiş kapitalizm, kendi doğasını yansıtan yöntemlerle bugün Dersim’de kadınlara ve çocuklara karşı her türlü suçun işlenmesi için cesaret veriyor. Kadınlar katlediliyor, yokluğun yoksulluğun büyük cenderesine sıkıştırılıyor, bizlerin ve çocuklarımızın cinsel dokunulmazlığı saldırıya uğruyor, günlük hayatımız güvenlik politikalarının esareti altına alınırken, evler, sokaklar, işyerleri, okullar, yurtlar kadınlar için giderek daha güvensiz yerler haline getiriliyor.

Bu katmerli şiddet kentimizde genç kadınların maruz kaldığı olaylar, ayyuka çıkan çocuk istismarları ve Gülistan’ın kaybolmasıyla simgeleşiyor. Biliyoruz ki bu karanlık tabloyu ancak birliğimizi güçlendirerek ve dayanışmayla aşabiliriz.

Tam da bu nedenlerle tüm dünyada emekçi kadınlarının mücadele günü olan 8 Mart’ın startını Dersim’de 27 Şubat günü Gülistan için sesimizi yükselterek veriyoruz.

Biliyoruz ki bu karanlık tabloyu ancak birliğimizi güçlendirerek ve dayanışmayla aşabiliriz.

Tam da bu nedenlerle tüm dünyada emekçi kadınlarının mücadele günü olan 8 Mart’ın startını Dersim’de 27 Şubat günü Gülistan için sesimizi yükselterek veriyoruz!

Krizin, şiddetin, yoksulluğun ve eşitsizliğin cenderesinden kurtulmak için;

Ucuz, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarını yok etmek, emeğimizin hakkını savunmak için;

Hayatı yaşanılmaz hale getiren savaş politikalarına karşı barış sesimizi yükseltmek, kadınların güvenliğini ve esenliğini güvenlik politikalarına feda etmemek için;

Ulusal, sınıfsal ve cinsel sömürüye karşı durmak için;

Bir arada olacağız, sesimizi yükselteceğiz, birlikte mücadele edeceğiz. 

Dersim Kadın Platformu bu yıl ki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Gülistan Doku nezdinde kaybolan ve kaybedilen kadınlara yaşadıklarını ifade ederek kadın mücadelesi yürüten tüm kadın örgütlerini ve kadınları seslerine ses katmaya dayanışmayı büyütmeye davet ederek 8 Mart programını açıkladılar.

 Dersim Kadın Platformu’nun 8 Mart programı şöyle;

■ 27 Şubat Perşembe Gülistan Doku Eylemi

Saat 12.30 Üniversite Önünden Dinar köprüsüne yürüyüp arama çalışmalarının sürdüğü yerde basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz.

■28 Şubat Cuma Tutsak Kadınlara Kart gönderimi

Yer: PTT Önü / Saat:11.00

5 Mart Perşembe köy kadınlarını ziyaret (saat 10:00 yer sanat sokağı)

6 Mart Cuma Tekstil işçilerini ziyaret (saat 12:00 yer sanat sokağı)

14:30 Gazik kadın buluşması

■ 7 Mart Cumartesi/Söyleşi

Yer: Dad / Saat:14.00

■ 8 Mart Pazar- Kadın Buluşması

YER: Sanat Sokağı / Saat:12.00

 Açıklama sonrasında tüm kadınlar “Yaşasın kadın mücadelesi, yaşasın 8 Mart ” diyerek sonlandırdı.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler