Takip Et

Güncel

Dersim Hozat’ta bir çocuğa cinsel istismar ve silahla tehdit (Güncellendi)

Dersim Hozat’ta bir kız çocuğunu silahla tehdit ederek evine kapatan ve cinsel istismarda bulunan Müslüm Akmeşe’nin tutuklanması sonrası Dersim Kadın Platformu, platform bileşeni Demokratik Kadın Hareketi ve Dersim Belediyesinin de içinde yer aldığı bir heyet aileyi ziyaret etti.

Geçtiğimiz yaz 10 yaşında bir kız çocuğunu silahla tehdit ederek evine kapatan Müslüm Akmeşe, çocuğa cinsel saldırı girişiminde bulunma suçundan Dersim merkeze götürülerek tutuklandı.

Saldırı girişimi, çocuğun arkadaşına olayı anlatması ve bu olayın bir ödevde yazılması üzerine bir öğretmen tarafından ortaya çıkarıldı. Ailenin şikayetçi olması üzerine Akmeşe tutuklandı.

Yaşanan cinsel istismar girişimi sonrası, Dersim Kadın Platformu, bileşeni Demokratik Kadın Hareketi ve Dersim Belediyesi’nin de içinde bulunduğu bir heyet aileyi ziyaret etti.

“Mücadelemizde bir adım dahi geri atmayacağız”

Demokratik Kadın Hareketi sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. “Caydırıcı yasalar uygulansın, saldırganlar aklanmasın yargılansın. Bunun için mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız.” İfadelerinin kullanıldığı açıklamanın tamamı şöyle;

Ülkemiz de kadınlara, çocuklara ve LGBT+’ lara başta olmak üzere   artan cinsel istismar ve saldırılara, katliamlara her gün bir yenisi eklenmekte.  Dersim de son süreçte   bu saldırın en fazla yaşandığı illerin başında geliyor. Huzur ve güven şehri olarak sürekli medya da gündeme getirilen Dersim’ de artan bu saldırılar nasıl bir huzurun ve güvenin yaratıldığını göstermektedir.  Ovacık, Pertek ve Hozat’ta yaşanan çocuk istismarlarına dair kapsamlı bir soruşturma ve önlemlerin alınmadığını göstermektedir.  Daha önce Ovacık’ta Hakan Perk ve Hozat’ta ise Celal Ateş’in serbest bırakılması nasıl bir önlem alındığının bir göstergesi olarak karşımızda duruyor. Cinsel istismarda bulunanların serbest bırakılarak    ödüllendirilmesi bu saldırıları yapanlara güç vermeye devam ediyor.  En son Hozat’ta bir çocuk cinsel istismara uğradı.  Müslüm Akmeşe tarafından silah zoruyla alı konularak cinsel istismar girişiminde bulundu. Müslüm Akmeşe, Dersim merkeze getirilerek tutuklandı.

Buradan bir kere daha söylemek istiyoruz. Caydırıcı yasalar uygulansın, saldırganlar aklanmasın yargılansın. Bunun için mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler