Takip Et

Güncel

Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Altun’un duruşmasına HDP’li vekil Önlü’den çağrı!

Altun’a yöneltilen suçlamaların siyasi, ahlaki ve toplumsal görevi olduğunu söyleyen HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, bu haksız tutuklamanın son bulmasını istedi

2 yıldır tutuklu bulunan Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Nurhayat Altun’un duruşması 15 Ağustos’ta görülecek. Altun’a yöneltilen suçlamaların siyasi, ahlaki ve toplumsal görevi olduğunu söyleyen HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, bu haksız tutuklamanın son bulmasını istedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun,  16 Kasım 2016’da “Örgüt yöneticisi olmak” gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Altun hakkında açılan davanın 7’nci duruşması 15 Ağustos’ta Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kentte 2012 ile 2016 yılları arasında katıldığı 22 basın açıklaması, yürüyüş, cenaze töreni, mezarlık ziyareti, DTK faaliyetleri ve telefon dinlemeleri ile suçlanan Altun hakkında 22 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü,  Altun’un tutukluluk durumuna dair değerlendirmelerde bulundu.

‘Rehin alınan halkın iradesidir’

Belediyelere atanan kayyumların ardından belediye eş başkanlarının tutuklandığını ve bunun da AKP’nin dönemsel bir politikası olduğunu vurgulayan Önlü, yapılan tutuklamalarla Kürtlerin yereldeki kazanımlarının hedef alındığını ifade etti. Önlü, belediye eş başkanlarının haksız ve hukuksuz yere cezaevlerinde tutulduğunu kaydetti.

Bu yönelimle aslında halkın iradesinin rehin alındığını vurgulayan Önlü, şunları söyledi: “Halkın hizmet mevzisi olan Dersim Belediyesi gasp edilmiş durumda. Kayyumun gasp ettiği belediyeye geçmişte halk istediği gibi girip taleplerini sunardı. Ancak şimdi sanki halkın yerel kurumu değil, bir karargah, emniyet müdürlüğü gibi kullanılıyor. Belediye halkın kurumundan AKP’nin asimilasyon merkezine çevrildi. Yönetenler bile dışarıdan getirildi. Bizim hizmet anlayışımız, bu halkın dili, inancı kültürü ve doğasına yönelikti. Kayyumların ise asimilasyona dayalı, tarihsel ve kültürel hafızasını silmeyi amaçlıyor.”

‘Siyasi, ahlaki ve toplumsal görevi’

Belediye eş başkanları Nurhayat Altun’ın halkın cenazesine katılması, kentte organize edilen toplumsal eylem ve etkinliklere öncülük etmesinin siyasi, ahlaki ve toplumsal görevi olduğunu ifade eden Önlü, Altun’un hukuksuz bir şekilde hapishanede tutulduğunu kaydetti.

Önlü, bu nedenle tutukluluk haline son verilmesi gerektiğini belirttiği Altun’un duruşmasına katılım çağrısında da bulundu.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler