Takip Et

Güncel

Dersim Barosu’ndan Akpazar’a atanan kayyuma ilişkin açıklama

Dersim Barosu Akpazar belde Belediyesi’ne kayyum atanması ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada kayyumun hukuksuz ve halk iradesine darbe olduğunu belirten Dersim Barosu, bu hukuksuzluktan vazgeçilmesini istedi.

Dersim Barosu, Akpazar Belediyesi’ne kayyum atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kayyum atamanın hukuksuz olduğu belirtilen açıklamada, 2016 yılında çok sayıda belediye başkanının gözaltına alındığı ve 96 belediye başkanının yerine kayyum atandığı hatırlatıldı. OHAL kaldırılmasına rağmen hukuksuz uygulamalarının hız kesmeden devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi” denildi.

‘HUKUKSUZLUKTAN VAZGEÇİLSİN’

31 Mart 2019 seçimleri arifesinde sarf edilen “seçilirlerse kayyum atarız” şeklindeki tehditlerin hatırlatıldığı açıklamada, “YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen 20 belediye başkanının,  devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır.  OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz” diye belirtildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler