Takip Et

Güncel

Dersim Akpazar Belediyesi önünde oturma eylemi

Kayyum atanan Akpazar Belde Belediyesi önünde oturma eylemi başlatıldı. Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)’li Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, kayyum atamanın hukuksuzluk halkın iradesine el koyma olduğunu söyledi

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar (Perî) Belde Belediyesi Eşbaşkanları Songül Doğan ve Orhan Çelebi görevden alınarak yerlerine kayyum atandı. Kararla birlikte askerler, sabah saatlerinde belediye binasına baskın düzenledi. 

Belediye binası önünde bir araya gelen SMF’li HDP Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Eşbaşkanları Songül Doğan ve Orhan Çelebi, HDP Dersim İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek, PM üyesi Ferhat Yıldız askerlerce içer alınmadı. Bunun üzerine HDP’li vekil Çiçek ve beraberindekiler, binayı ablukaya alan askerlerle tartıştı. HDP’liler, kendilerine her hangi bir tebliğ yapılmadığını, bunun kanunsuzluk ve halka bir saygısızlık olduğunu söyledi. 

Ablukanın nedenini soran HDP’lilere, askerler, “Talimatların gereğini yapıyoruz” diye yanıt verdi.   

Maçoğlu ziyareti

Belediye Eşbaşkanları Songül Doğan ve Orhan Çelebi ile belediye meclis üyeleri ve yurttaşların belediye önündeki bekleyişi sürerken, SMF’li Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, belediye eşbaşkanlarını ziyaret ederek kayyum atanmasına tepki gösterdi. 

‘Halkın iradesine sahip çıkacağız’

Kayyum politikalarının 2016’dan bu yana devam ettiğini, kararın siyasi olduğunu belirten Maçoğlu, “Sayın Başkana bildirilmiş bir mahkeme kararı yok. Türkiye’de bugün yüz binlerce insan hakkında soruşturma ve kovuşturma var. Bundan dolayı insanların görevlerine el koyma hakkı kimsede değil. Bu hukuksuzluk halkın iradesine el koymadır. Biz halkın iradesine sahip çıkacağız. Diyarbakır, Mardin ve Van’da sahip çıktığımız gibi. Bu böyle sürmeyecek. Bu halk kendi belediye başkanına sahip çıkacak ve yanında duracaktır. Bu anlamıyla arkadaşımızın göreve iade edilmesini istiyoruz” dedi. 

‘Mahallelerde olacağız’

Eşbaşkan Çelebi, kayyum atamasını protesto ettiklerini belirterek, halka hizmet vermeye devam edeceklerini, halkla birlikte mahallelerde olacaklarını ifade etti. Çelebi, “Halkımızın belediyesine, iradesine sahip çıkmasını istiyoruz” diyerek Maçoğlu’na verdiği destek nedeniyle teşekkür etti. 

Oturma eylemi

Açıklamanın ardından yurttaşlar ve belediye eşbaşkanları belediye önünde oturma eylemi başlattı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler