Takip Et

Güncel

Deniz seviyesi 2,38 metre yükselecek: 180 milyon insan tehdit altında

Yapılan bir bilimsel araştırma, denizlerde su seviyesinin BM tahminlerinden iki kat daha fazla yükselebileceğini ortaya koydu. 2100’e kadar 2,38 metrelik bir yükselişin 180 milyon kişiyi göçe zorlaması bekleniyor

Bilim insanları, deniz seviyesinde yüzyıl sonuna kadar gerçekleşecek yükselmenin Birleşmiş Milletler’in (BM) tahmininin iki katı olabileceğini öngörüyor.

2100 yılına kadar 2,38 metre yükselecek

Bristol Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, denizlerde su seviyesinin 2100 yılına kadar 62 santimetre ile 2 metre 38 santimetre arasında yükselmesi bekleniyor. Deniz seviyelerindeki yükselme, BM’ye bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2013’teki toplantısının da ana maddelerinden biri olmuştu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre: IPCC’nin 2013 yılında yayımlanan raporu, küresel ısınma karşısında emisyon seviyelerinin değişmeden kalması durumunda deniz suyu seviyelerinin 2100’lerde 53 ila 98 santimetre arasında yükselebileceğini öngörüyordu.

Artışın tahmin edilenden iki kat daha yüksek olabileceğine işaret eden bilim insanları ise raporun oldukça iyimser olduğu görüşünde. Hesaplamalara ilişkin olasılık aralığının daha geniş tutulması gerektiğini vurgulayan bilim insanları, sera gazı salınımı konusunda radikal bir adım atılmamış olması ve eriyen buzullar göz önünde bulundurularak IPCC’nin tahminlerinin yetersiz olabileceğine işaret ediyor.

180 milyon kişiyi göçe zorlaması bekleniyor

Artışın nedeni olarak Grönland ve Antarktika’daki buzulların çok hızlı erimesi ve küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salınımı gösteriliyor. Araştırmaya göre deniz seviyelerinde 2 metrelik bir yükselme Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere’nin yüz ölçümlerinin toplamı kadar bir alanın sular altında kalmasına neden olurken, 180 milyondan fazla insanı da göç etmeye zorlayacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler