Takip Et

Kültür-Sanat

Deniz Kazan: Yazmanın diğer bir yanı da, sahiciliğini yitireceğini düşündüğümüz yaşanmışlıkların ‘saklanması’ halidir

Deniz Kazan yeni çıkan kitabı olan ‘Tesadüf’te 1905’te İkinci Abdülhamid’e Yıldız Camii çıkışında düzenlenen suikast girişimini konu alıyor. Tarihsel bir olay çevresinde yürütülen tahkikatla hem suikast girişimi aydınlatılıyor, hem olaya çeşitli vesilelerle dâhil olan insanların geçmişleri, özlemleri, hayalleri, pişmanlıkları ve aşkları gün yüzüne çıkarılıyor

Padişah Abdülhamid, saray entrikaları, jurnaller, İttihat ve Terakki, Ermeni Örgütü ve irili ufaklı aktörlerin dâhil edildiği kurgu İstanbul’un kadim semtlerinde bir gezintiye çıkarıyor. Bir kadına âşık üç erkeğin hikâyesi ölüm, imkânsızlık ve trajediyle harmanlanıyor. Yazarın yeni kitabıyla ilgili Birgün gazetesinde yapılan röportaj bazı kısımları şöyle:

Bende ki dışavurum yazarak oldu
Farkında olsak da olmasak da bir şekilde biriktiriyoruz ve bu biriktirdiklerimiz kendine bir yol bulup dışımızdakilerle buluşuyor. Bendeki dışavurum da yazarak oldu. Aklımın bir yerinde belki yazma fikri vardı ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum. Kardeşimi kaybetmenin üstünden 5 ay geçmişti. Kardeşimle geçirdiğim son 21 günü yazdım. Bir yanıyla da bir vasiyetin yerine getirilmesiydi benim için. Aynı zamanda benim için bir rehabilitasyon süreciydi bu.

Yazmanın diğer bir yanı da, sahiciliğini yitireceğini düşündüğümüz yaşanmışlıkların ‘saklanması’ halidir. Kitapta da geçen minik bir aforizma da olduğu gibi ‘Unutabildiğimiz kadar mutluyuz’ ve istemesek de unutuyoruz. İşte edebiyatın yani yazmanın bir yanı da bunun önüne geçme girişimidir.

Aşkı anlatmak için yola çıkmıştım

Üniversiteden bu yana Ermeni konusuna özel ilgim var. Hep aklımdaydı. Nasıl karar verdim hatırlamıyorum. Kitaba gelirsek. Aslında çok basit bir şekilde kurgulamıştım bu kitabı. Bir demirci çırağının Ermeni bir kıza olan aşkını anlatmak için yola çıkmıştım. Ama kitap sonra çok başka bir noktaya gitti. Denir ya ‘Kitap kendini yazdırıyor.’ Tam da öyle oldu. Konu aynıydı, suikastı konu alıyordu. Büyük resimde eylem ön planda görünse de aslında özelde insanların kişisel hikâyelerini anlatmaya çalıştım.

Edindiğim süzgeçten geçen yazarlarda aradığım en temel özellik, kitap sayfalarına dökülen o kelimelerle çok canlı, insani yani yaşamanın kendisi olan o duygulara ne kadar dokunabildikleri. Bu noktada Mehmet Eroğlu ve Muzaffer Oruçoğlu etkilendiğim isimler. Orhan Pamuk okuduğumda da gerçeğinin dışında bir başka kimlik çıkar karşıma. Yabancı yazarlardan ise Murakami’nin tarzı beni etkiliyor. Bunların dışındaki dünya klasiklerinin ve Yaşar Kemal gibi büyük üstatların yeri hep ayrı oldu.

Tesadüf sürecek…
Minik bir sır vereyim, tek bir kitap yazamıyorum. Mutlaka en az iki kitap olması gerekiyor. ‘Tesadüf’ü yazarken başladığım bir hikâye vardı zaten. Bayağı ilerledi. Dört zamanlı bir hikâye yazmaya çalışıyorum. Likya – Bizans – Osmanlı ve günümüzde geçiyor. Zor bir kurgu oldu ama oturduğunu düşünüyorum. Bir grup terapisindeki beş kadının hikâyesini biraz mitoloji, biraz efsane ve tabi ki ‘aşk’ ile anlatmaya çalışıyorum. Bunun yanında bir de ‘Tesadüf’ün devamı olabilecek oradaki birkaç kahramanın da dâhil olduğu çok yeni bir başka çalışma var. Ancak şu an hikâyenin nereye gideceğini ben de bilmiyorum.

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler