Takip Et

Güncel

Demokrasi Nöbeti 47’nci gününde

Kayyumlara karşı devam eden Demokrasi Nöbeti’nin 47’nci gününde konuşan Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu, “AKP’nin bitmesi ve gitmesi gerekiyor. Bunu mücadeleyle gerçekleşmesi için biz de bugün buradayız”

İçişleri Bakanlığı kararıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbetleri, 47’nci gününde devam etti.

Abluka altında bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde süren nöbete HDP’li vekiller, HDP Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi üyeleri, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve çok sayıda katıldı. Nöbete Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve kentteki şube yöneticileri de destek verdi. 

AYM’nin Önder kararı

Şarkılar ve sloganlar eşliğinde başlayan nöbet eyleminde daha sonra basın açıklaması gerçekleştirildi. Eylemde konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kayyum atamalarına karşı 47 gündür nöbet eylemlerinin sürdürdüklerini ifade ederek, mücadelelerinin devam edeceğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi’nin HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkındaki kararına dikkati çeken Uyanık, “Dün Anayasanın kararına rağmen Sırrı Süreyya Önder hala tahliye edilmedi. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için gece yarısı hazır bulunan hakimler, mahkeme heyeti, nedense Sırrı Süreyya Önder için bulunamıyor” diye konuştu.  

Kürt partiler adına açıklama yapan Sedat Doğan, “47 gündür hak ve adalet için buradayız. Tarihimize iyi baktığımız zaman 100 yıllardır bu kayyum politikaları sürekli devam ediyor” dedi.  

‘AKP sona yaklaştı’

Açıklamada konuşan Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Derya Yulcu da “Bir darbede ne yaşanırsa biz hepsini yaşadık.  Ama artık bitiyor. AKP içerde be dışarıda hiçbir politikasını yürütemiyor” ifadelerine yer verdi. AKP hükümetinin yürüttüğü politikalarla sona yaklaştığını söyleyen Yulcu, “Demokratik bütün haklara karşı yapılan saldırılara rağmen bugün buradayız. Demokratik barışçıl eylem yapma hakkımızı kullanmak için çabalıyoruz.  Bunun için bile bir mücadele yürütüyoruz. Anayasal demokratik hakkımız kullanmaya çalışıyoruz. AKP’nin bitmesi ve gitmesi gerekiyor. Bunun demokratik yol ve yöntemlerle zorlanarak, mücadele ederek gerçekleşmesi için biz de bugün buradayız” diye konuştu. Nöbet, açıklamalar ardından gerçekleştirilen oturma eylemiyle sona erdi.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler