Takip Et

Güncel

Demokrasi Nöbeti 37’nci gününde

Demokrasi Nöbeti’nin 37’nci gününde konuşan HDP’li Murat Çepni, “Gün HDP etrafında kenetlenme günüdür. Bunu yapalım ki faşizm karşısındaki mücadelemizi büyütelim”

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasının ardından başlayan Demokrasi Nöbeti 37’nci gününde. HDP Mardin İl Örgütü önünde devam eden nöbete Mardin, Diyarbakır, Antep ile Batman 78’ler Derneği, vekiller ve çok sayıda kişi katıldı. 

‘Türkiye vatandaşı olarak utanıyorum’

“Halkın iradesi gasp edilemez” pankartının açıldığı eylemde polisin ablukası dikkat çekti. Antep 78’liler Derneği’nden Atiye Okay, “Halkın iradesini gasp ederek koltuğa oturuyorlar. İttihat ve terakki zihniyetiyle hiç bir ülke ve siyaset yürümez. Osmanlı’da bunu gördük. Biz ülkenin bu hale gelmemesi için mücadele ediyoruz. Sizin amacınız demokrasi değil sizin amacınız lale dönemini biraz daha sürdürmek. Her yerde kayyımların parayı nasıl çarçur ettiğini gördük. Ben Türkiye vatandaşı olarak utanıyorum” dedi. AKP hükümetinin düşüşte olduğunu ifade eden Okay, “Bu halkın oylarıyla zihniyetiyle ve kimliğiyle oynamayın. Biz kardeşçe yaşamak istiyoruz bundan daha doğal ne olabilir” diye belirtti. 

‘Herkesin demokrasiye ihtiyacı var’

78’liler Diyarbakır Derneği Başkanı Gani Alkan da kayyum atamalarının olduğu bir ülkeden seçim yapmanın nedenini sorarak, “0 zaman seçim yapmayın. Eğer kayyım atanacaksa neden seçim yapılıyor. Herkesin demokrasiye ihtiyacı var. Biz buradan herkese sesleniyoruz. O yüzden bugün bunlara sessiz kalanların yarın demokrasi ve adalet ihtiyacı olacak. Her yerde kayyum atanan belediyeler için halk belediyelerine sahip çıksın.”

‘Kayyum Kürt iradesine zorbalıktır’

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni ise “Kayyım en başta Kürt  halkının siyasi iradesine karşı bir faşist  zorbalıktır” dedi. Kayyum atamalarının yolsuzluk ve yoksulluk olduğuna dikkati çeken Çepni, “Halktan çaldılar etraflarında ki bir avuç sermaye gruplarına verdiler. Bu yüzden ‘kayyım hırsızlıktır’ demeye devam edeceğiz. Bütün hırsızlık ve yolsuzluklara son verene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi. 

‘Gençler müebbet hapis cezası aldı’

Kayyum atamalarının asla hesapsız kalmayacağını söyleyen Çepni, “Dün ne oldu Nusaybin davasında gençler müebbet hapis cezası aldı. Partimiz de halkımızda bunlara karşı mücadele etmeye devam edecek. Gün HDP etrafında kenetlenme günüdür. Bunu yapalım ki faşizm karşısındaki  mücadelemizi büyütelim.  Bunu yapalım ki geleceğimizi kurtaralım. Bu coğrafya ezilenlerin coğrafyasıdır. Biz konuşmaya devam edeceğiz. Görüyorsunuz bütün zulme rağmen HDP ayaktadır” ifadesinde bulundu. 

Demokrasi Nöbeti alkış ve sloganlar eşliğinde sona erdi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler