Takip Et

Güncel

Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı dava ertelendi

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı dava ertelendi

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı iken Şırnak BDP İl binasında 27 Aralık 2013 tarihinde katıldığı etkinlikten dolayı hakkında açılan dava Ankara 44’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede Demirtaş hakkında “2911 sayılı kanunu muhalefet etmek” iddiasıyla açılan dava kimlik tespiti ile başladı.

Duruşmada Demirtaş’ın avukatları Kenan Maçoğlu hazır bulunurken, Demirtaş’ın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade vermek istemediğini, yargılanmanın yüz yüzelik ilkesi gereği mahkeme salonunda iddialara yanıt vermek istediğini belirtti. Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu ana davadan tahliye edildiğini ve hükümlü olduğu ceza dosyasından dolayı da mahsupluk  başvurusunda bulunduklarını kaydeden Maçoğlu, Demirtaş’ın kısa süre içinde tahliye edilmesini beklediklerini söyledi. Maçoğlu, mahkemeden esasa ilişkin savunma yapmak için de süre talebinde bulundu.

Ara kararını veren mahkeme heyeti, avukatın esasa ilişkin beyanda bulunmak için süre talebini kabul ederek, bir sonraki duruşmayı 30 Eylül tarihine erteledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler