Takip Et

Güncel

Demirtaş’ın fotoğrafı “suç” sayıldı

Akkaya’nın bir aylık hücre cezası aldığı suçlamalardan biri de Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını bulundurmak oldu

Isparta E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan HDP İl Yöneticisi Cengiz Akkaya hakkında birden fazla soruşturma başlatıldı. Akkaya’nın bir aylık hücre cezası aldığı suçlamalardan biri de Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını bulundurmak oldu. 

Isparta E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Yöneticisi Cengiz Akkaya, hakkında Selahattin Demirtaş’ın gazetelerde çıkmış fotoğrafını saklamak, avukat görüşmelerinde yaptığı yazışmalar, Mezopotamya Ajansı, Yeni Yaşam ve Cumhuriyet Gazetesinde uğradıkları hak ihlallerinin yayınlanması için 26 Mart tarihinde gönderdiği 3 faksın içeriği gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı.   

Akkaya, kamuoyuyla paylaşması için avukatı Hakan Evcin’e gönderdiği fakslardan birinde cezaevinde uğradıkları hak ihlallerini sıralayarak; “Yapılan koğuş aramalarında; eşyalarımız dağıtılıyor, mektup fotoğraf gibi özel eşyalarımızı karıştırılıyor. Siyasi tutukluların kaldığı koğuşlarda kitaplar toplandı, ayda bir kitap sınırlandırılması getirildi. Tutuklular kuaföre götürülmüyor, ayda bir kez koridorda tertip tıraş yaptırılıyor. (Makas kullanılmıyor) Aynı cezaevinde olan tutukluların kendi aralarında görüşmelerine ya da mektuplaşmasına dahi izin verilmiyor. Tutukluların ne koğuşlarında ne de açık görüşlerde fotoğraf çektirmelerine izin verilmiyor” diye belirtti. 

‘Demirtaş’ın fotoğrafı için ceza’

Akkaya’nın gönderdiği faksa ilişkin bilgi veren avukatı Hakan Evcin, cezaevi yönetimi tarafından açılmış birden fazla soruşturmanın olduğu söyledi. Evcin, “Soruşturmalardan bir tanesinde, gazeteden kestiği Selahattin Demirtaş resminin yatağının yanında buldukları için ‘örgüt propagandasından’ disiplin cezası verilmişti. İtirazımız üzerine ceza kaldırıldı. Ama sonrasında bir aylık hücre cezası verildi. İtirazımız daha karara bağlanmadı. O dosyada suç olmadığı zaten ortada. Özet olarak, avukatına ve başka bir kişiye gönderdiği, faksı, örgütsel içerikli bulmuşlar. Gerekçe bu yazışmalarda ki Newroz, zindan gibi kavramların olmasıdır” dedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler