Takip Et

Güncel

Demirtaş’ın AİHM’deki duruşması sona erdi

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının yaptığı başvuru bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Büyük Daire’sinde görüldü. Demirtaş’ın avukatları, duruşmada savunmaların yapılacağını ve kararın daha sonra açıklanacağını söyledi

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının yaptığı başvuru bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Büyük Daire’sinde görüldü.

Türkiye’nin itirazı üzerine AİHM Büyük Daire’de başlayan duruşmada avukatlar savunma yaptı. Savunmada Demirtaş’ın tutukluğunun özünde Türkiye muhalefetinin cezalandırılmak istendiğine dikkat çekilerek “Bu davanın özünde, Demirtaş’ın siyasi amaçlarla özgürlüğünden yoksun bırakıldığı ve yargının da bu amaca hizmet ettiği gerçeği yer almaktadır.” denildi.

Demirtaş’ın avukatları, duruşmada savunmaların yapılacağını ve kararın daha sonra açıklanacağını söyledi. 

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması bugün Fransa’nın Strasbourg kenttinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire görülüyor. 4 Kasım 2016’da tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne konulan Demirtaş’ın hakkındaki soruşturma dosyaları, biri hariç tek davada birleştirildi.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairede görülen duruşmada Demirtaş’ı, avukatları Prof. Dr. Başak Çalı, Dr. Kerem Altıparmak, Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir ve Aygül Demirtaş temsil ediyor.

Avukatlardan alınan bilgilere göre Demirtaş’ın bugün AİHM’de görülen duruşmasında savunmaların yapılacağı, kararın ise daha sonra açıklanacağı öğrenildi. 

Türkiye’nin itirazın ilişkin bugün başlayan AİHM Büyük Daire’deki duruşmada avukatlar savunma yapıyor.

Avukatların savunmalarından:

Bugün burada görülen bu davanın konusu Türkiye’de yargı aracılığıyla muhalefetin susturulması ve cezalandırılmasıdır.

Demirtaş, mesleği itibarıyla insan hakları avukatıdır. Ancak bugün kendisi hak ihlalleriyle karşı karşıya kalmıştır.

Bu dava yalnızca Demirtaş’ın özgürlüğünden yoksun bırakılmasından ibaret değildir. Aynı zamanda Türkiye’de muhalefeti susturmak ve cezalandırmak için yargının kullanılmasının AİHM tarafından nasıl tespit edileceği ve yanıtlanacağı davasıdır.

Bu davanın özünde, Demirtaş’ın siyasi amaçlarla özgürlüğünden yoksun bırakıldığı ve yargının da bu amaca hizmet ettiği gerçeği yer almaktadır.

Avrupa’nın en yüksek seçim barajı Türkiye’dedir. 2015 yılından önce Kürt sorununun demokratik çözümünü gündemine almış hiçbir parti bu barajı aşamamıştır. Demirtaş’ın da eşbaşkanı olduğu HDP ise bunu başarmıştır.

Demirtaş ve partisinin yürüttüğü siyaset kapsayıcı, demokratik, hak temelli olmuş ve Kürt sorununun barışçıl çözümünü güçlü bir şekilde savunmuştur.

HDP, 7 Haziran 2015 seçimlerinde oyların yüzde 13,1’ini alarak yüzde 10’luk seçim barajını aşmış ve TBMM’de 80 sandalye kazanarak ülkedeki en büyük ikinci muhalefet partisi olmuştur.

HDP’nin 7 Haziran 2015 tarihindeki seçim başarısı başarısı sonucu AKP, iktidarda olduğu 13 yıldan sonra ilk kez Mecliste tek başına hükümet kurma sayısına ulaşamamıştır.

7 Haziran 2015 seçiminin ardından iki önemli olay gerçekleşmiştir. Türkiye’deki demokratik tartışma ortamını yükselten barış görüşmeleri çökmüş ve Erdoğan HDP’yi, özellikle de Demirtaş’ı doğrudan ve açıkça “terörist” olarak hedef göstermeye başlamıştır.

Erdoğan’ın 28 Temmuz 2015 tarihindeki konuşmasının hemen ardından Demirtaş hakkında altı soruşturma başlatılmıştır. Burada dikkat kritik çekici nokta, Demirtaş’ın konuşmaları ile soruşturma tarihleri arasındaki büyük tutarsızlıktır.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler