Takip Et

Güncel

Demirtaş ve Önder’in mahkumiyet kararı açıklandı!

2013 yılı Newroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalar nedeniyle yargılanan HDP eski eşgenel başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında verilen mahkumiyet kararlarının gerekçesi açıklandı

2013 yılı Newroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalar nedeniyle yargılanan HDP eski eşgenel başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında verilen mahkumiyet kararlarının gerekçesini açıkladı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Selahattin Demirtaş’a ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 4 yıl 8 ay, Sırrı Süreyya Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Yandaş Sabah Gazetesi’nin haberine göre mahkeme gerekçeli kararında Önder ve Demirtaş’ın 17 Mart 2013’te İstanbul Kazlıçeşme’de yapılan Newroz kutlaması ve mitingde sarf ettikleri sözler ayrıntılı olarak yer aldı. Gerekçeli kararda söz konusu mitingde PKK lideri Abullah Öcalan’ın posterinin asılı olduğu halde iki konuşmacının da konuşma yaptığı vurgulandı.

Gerekçeli kararda Sırrı Süreyya Önder’in etkinlikte yaptığı şu konuşmaya yer verildi: ‘Size Kürt halkı önderi Sayın Öcalan’ın selamını getirdim. Bugün de Kürdistan’da onun onurlu evlatlarıyla onur duyuyoruz’ ifadelerini kullandı. Demirtaş ise aynı konuşmada Fransa’da MİT’le ilişkili olduğuna dair bilgilere ulaşılan suikastla aralarında Sakine Cansız’ın da olduğu 3 PKK’lı kadın militanla ilgili şu sözlere de yer verildi: ‘Bütün şehitlerimizi saygı ile anmak istiyorum. Bir nöbet kulübesinde bir gece yarısı nöbet tuttunuz mu? Kandil’i dümdüz ederiz diyenler kendilerini davet ediyorum. Omzuna G-3 takıp gitsinler. Bir gece Gabar’da nöbet tutsunlar bakalım, Kandil dümdüz oluyor mu olmuyor mu?’

Kararda Demirtaş’ın söylediği sözler mahkemece şöyle değerlendirilmiş: “Buna göre şehitliğin toplumumuzda meşru ve kutsal amaçlar uğruna hayatını kaybetmiş kişilere yüklenen bir sıfat olduğu, Demirtaş’ın ise konuşmada silahlı terör örgütü PKK ile bağlantılı kişiler hakkında şehit tabirini kullandığı, Demirtaş’ın bu söyleminin PKK örgütünün amaç ve yöntemlerine meşruiyet sağladığı, bu sözlerle PKK’nın kullandığı şiddet yöntemini meşru göstererek terör örgütü propagandası yaptığı” iddia edildi.

Kararda Sırrı Süreyya Önder’in sarf ettiği sözlerin de değerlendirmesi yapıldı. Buna göre Önder’in, ‘size Kürt halkı önderi Sayın Öcalan’ın selamını getirdim. Bugün de Kürdistan’da onun onurlu evlatlarıyla onur duyuyoruz’ sözleriyle PKK liderini Kürt halkının lideri olarak göstererek örgütü ve yöneticisini meşru göstermeye çalıştığı ifade edildi. Bu konuşmada aynı zamanda ülke topraklarının bir bölümünü, örgütün bölücü ideolojisinde yer aldığı şekli ile Kürdistan olarak tabir ederek örgüt propagandasını yinelediği kaydedildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler