Takip Et

Güncel

Demirtaş ve avukatlarından duruşmaya katılmama kararı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve avukatları, Sincan Hapishanesi Kampüsü’nde bugün görülecek olan davanın duruşmasına katılmama kararı aldılar

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 11’inci duruşması, bugün Sincan Hapishanesi Kampüsü’nde görülecek. Ancak Demirtaş’ın görülecek bu dava duruşmasına katılmayacağı öğrenildi.

Daha önceki duruşmalara SEGBİS aracılığıyla katılan Demirtaş’ın yanı sıra avukatlarının da duruşmaya katılmayacağı belirtildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş’ın itiraz başvurusu ile ilgili 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg’da duruşma gerçekleştirecek. 

Davaya dair

“Örgüt kurma ve yönetme”, “Örgüt propagandası” ve “Suç ve suçluyu övme” iddialarıyla Demirtaş hakkında 142 yıla varan hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı. 

Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler