Connect with us

Güncel

Demirtaş: “Bize tek tip kıyafet verilmesi halinde parçalayıp çöpe atacağız”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘tek tip elbise’ uygulamasıyla ilgili açıklama yaptı. Tek tip kıyafetin eşitlik ilkesinin ve adil yargılanma hakkını ihlal edeceğini belirten Demirtaş, “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız. Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın” ifadelerini kullandı

Bugün yayınlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, “terör” ve “anayasal düzene karşı suç” iddiasıyla tutuklananlar ve hükümlülere tek tip kıyafet zorunluluğu getirildi.

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu olarak bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, uygulamayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Uygulamayı zorbalık olarak nitelendiren Demirtaş, “Zaten ortadan kaldırılmış olan yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma koşulları tek tip kıyafet zorbalığı ile tam bir hukuksuzluğa dönüştürülmüştür” dedi.

 “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız”

Tek tip kıyafetin, masumiyet karinesinin, eşitlik ilkesinin ve adil yargılanma hakkının ihlal edeceğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Darbeciler tek tip kıyafet giyer mi, giymez mi umurumuzda değildir. Ancak on binlerce siyasi tutsağı darbecilerle eşitleyen bu onursuzluğu asla kabul etmeyeceğiz. Bize tek tip kıyafet verilmesi halinde parçalayıp çöpe atacağız. Düşünün ki, tecavüzcüler kravat takıp duruşmaya çıkarılacak ve bundan dolayı iyi hal indirimi alacaklar. Ama ülkenin yoksul, emekçi çocuklarının onurlu on binlerce evladı, gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler tek tip kıyafete zorlanacaklar. Biz halkımızın onurunu koruyacağız ve kesinlikle tek tip kıyafet zorbalığını kabul etmeyeceğiz.”

Tek tip kıyafetin ABD’de uygulandığı yönündeki ifadeleri eleştiren Demirtaş, açıklamasında “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız. Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın” ifadelerine yer verdi.

“OHAL kaldırılmalı, KHK’ler geri alınmalı”

“Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz” diyen Demirtaş, OHAL’in kaldırılmasını ve KHK’lerin geri çekilmesini istedi. 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısı olanlar dışında ihraç edilen herkesin göreve iade edilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, taleplerini söyle sıraladı:

“1- Yargıya müdahaleye derhal son verilmeli, adil yargılanma hakkı bütün sanıklar hakkında güvence altına alınmalıdır.
2- OHAL kaldırılmalı, bütün OHAL KHK’leri geri alınmalıdır.
3- Darbeyle doğrudan ilişkisi olanlar hariç işten atılan herkes görevine iade edilmelidir.
4- Cezaevlerinde devam eden işkence ve onur kırıcı muamelelere son verilmeli, sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.
5- Barış için, birlikte özgür yaşam adına İmralı’daki hukuksuz tecride son verilmelidir.
6- Tek tip kıyafet ve SEGBİS dayatması derhal geri çevrilmelidir.”

Günün Haberleri

More in Güncel