Connect with us

Güncel

Deli Dalgalar’dan ‘Yazarlar kitaplarını mektuplara yazıyorlar’ kampanyası

Deli Dalgalar İnisiyatifi “Hapishanelerdeki kitap yasağına karşı yazarlar kitaplarını mektuplara yazıyorlar” kampanyası başlattı

Deli Dalgalar İnisiyatifi “Hapishanelerdeki kitap yasağına karşı yazarlar kitaplarını mektuplara yazıyorlar” kampanyası başlattı.

OHAL’le birlikte hapishanelerde baskılarda yoğunlaştı. Tutsaklara gönderilen çok sayıda kitap hapishane yetkilileri tarafından keyfi bir biçimde engelleniyor. Deli Dalgalar İnisiyatifi keyfi kitap yasaklarını aşmak için, kitapları mektuplara yazarak yolladı.

Yazarlar kitaplarını mektuplara yazıyor kampanyası

İnisiyatif kampanyanın devamı niteliğinde “Hapishanelerdeki kitap yasağına karşı yazarlar kitaplarını mektuplara yazıyorlar” kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında, mektupların fotoğrafları 22 Aralık Cuma günü saat 21.00 itibariyle #OhaldeMektuphashtagi ile sosyal medyada paylaşılarak konuya dikkat çekilecek.

Kampanyaya katılmak isteyenler, kitap yasağı olan hapishane adresleri ve kişi adlarını ohaldemektup@gmail.com adresinden talep ederek alabilecekler.

Neden bizim kitaplarımızı vermiyorsunuz, yasaklıyorsunuz’

Deli Dalgalar İnisiyatifinden Yazar, Editör Sibel Öz, cezaevlerine kitap yasağını “Orta Çağ” uygulamalarına benzetiyor: “OHAL bahane edilerek kitapların yasaklanmasının sadece hapishanelerdeki insanları değil, yazarları da ilgilendiren bir durum olduğunu düşündük. Sonuçta, bu durum biz yazarlar açısından da korkunç bir olay. Orta Çağ döneminde olduğu gibi kitaplar yasaklanırken, ne kadar özgürce yazdığımızı iddia edebiliriz? ‘Okur’ sadece Taksim’de, Kadıköy’de midir? Okur her yerdedir. Ve biz hepsine dair yazıyoruz. Aslında bu durum yayınevlerini de ilgilendirir. Onların da, ‘Benim kitabım yasal; hangi gerekçeyle bu insanlara vermiyorsun?’ deme hakları ve görevleri vardır. Yazarlar olarak soruyoruz; ‘Neden bizim kitaplarımızı vermiyorsunuz, yasaklıyorsunuz?

 

Günün Haberleri

More in Güncel